Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Dětské skupiny zažívají boom. Zakládají si je klasické školky, firmy a úřady (Hospodářské noviny)

Ministerstvo práce a sociálních věcí slibuje z eurofondů do roku 2020 rozdělit dětským skupinám celkem 4,5 miliardy korun. První více než miliardu si zájemci rozebrali téměř okamžitě na konci roku 2015. Další vlnu dotací v podobné výši úřad plánuje vyhlásit v září. Zatím se neví, jestli peníze poputují opět i na vznik skupin, nebo jen na jejich fungování.

Kvůli nižším nárokům na provoz se na dětské skupiny mění také některé firemní školky, do nichž chodí děti zaměstnanců. Potvrzuje to například Kateřina Francová z neziskové organizace Jesle, školky, dětské skupiny, která firmám zakládá předškolní zařízení "na klíč". "I firmy, které o zřízení vlastní školky teprve uvažovaly, teď spíš přemýšlejí o dětské skupině," uvádí Francová.

Hygienické normy nejsou pro dětské skupiny tak přísné, obzvlášť pokud je navštěvuje 12 dětí a méně. Za určitých podmínek je lze provozovat například i v bytě. O děti se také nemusí nutně starat učitelky, působit zde mohou třeba chůvy nebo zdravotníci. "Zásadní rozdíl je, že dětská skupina zajišťuje hlídání a školka vzdělávání. Ale záleží na tom, kdo skupinu provozuje. My to například nastavujeme tak, aby tam vždycky nějaký vzdělávací program byl," doplňuje Francová.

Také klasické mateřské školy začaly z výhod dětských skupin těžit. "Některé školky zřizují navíc ještě dětské skupiny a zvyšují tak svou kapacitu," říká mluvčí ministerstva práce Petr Habáň s tím, že takto vytvořená místa pak mohou nabízet menším dětem. Klasické školky přijímají především děti mezi třemi a šesti lety, některé mají místa i pro dvouleté. Do dětských skupin ale mohou rodiče vodit už roční děti.

Například pražská mateřská škola Vybíralova si zřídila dětskou skupinu letos v únoru. O patnáct dětí ve věku dvou a tří let se zde starají dvě zdravotní sestry. "Chvíli nám trvalo, než jsme naplnili kapacitu. Ale u zápisu na nadcházející školní rok už jsme měli mírný převis," popisuje ředitelka školky i skupiny Nina Vatolinová. Dodává, že ani jejich dětská skupina na vzdělávací složku nerezignuje.

Zatímco za pobyt dětí ve školce Vybíralova dávají rodiče 600 korun měsíčně plus 770 korun za jídlo, v dotované skupině se platí jen stravné. Ministerstvo práce zkoumalo, jak se částky změnily po přijetí dotací. "Průměrné poplatky před obdržením dotace byly zhruba 3500 korun a poté asi 2100 korun," uvádí Habáň s tím, že všechny skupiny musí být ze zákona neziskové. Stejně jako u školek si rodiče mohou poplatky částečně odečíst z daní.

Provoz dětských skupin kontrolují mimo jiné krajské hygienické stanice. Ta pražská eviduje na území metropole 70 skupin a zatím žádnou nemusela zavřít. Hygienici občas narazí na drobnější chyby v zajištění stravování. Zákon ho konkrétněji nevymezuje, a tak je možností víc. "Někteří rodiče například obstarávají stravování svým dětem sami a každý den jim jídlo nosí. Podle zkušeností, které máme, ale převažuje dovoz jídla z nasmlouvaného stravovacího zařízení," říká ředitel pražských hygieniků Jan Jarolímek. Sám už zaznamenal, že i některé úřady předělávají své školky na dětské skupiny.

Příkladem je třeba ministerstvo zahraničí, které k tomu přistoupilo už loni. Vlastní dětskou skupinu mají i ministerstva práce či financí.

Ministerstvo zemědělství vyrazilo opačnou cestou. Svou dětskou skupinu Klásek od září promění v mateřskou školu. Důvodem je podle mluvčí Markéty Ježkové to, aby děti zaměstnanců mohly v ministerském zařízení absolvovat i od září povinný poslední rok předškolní docházky. To v dětské skupině nelze.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 30.8.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.9. 2019 000 16:03.