Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2017 » Srpen:

Nejvyšší růst minimální mzdy (ČT 1)

Bohuslav SOBOTKA, premiér; předseda strany /ČSSD/:

Je také myslím zřejmé, že zvyšování minimální mzdy pomáhá tlačit mzdy nahoru celkově a určitě to také pomáhá vytěsňovat prostor pro šedou ekonomiku, protože bohužel ještě pořád se objevují informace o tom, že lidé někteří dostávají od svých zaměstnavatelů peníze takzvaně na ruku.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

Naopak pravicová opozice a zaměstnavatelé vládu kritizují. Argumentují tím, že některé podniky budou mít se sumou převyšující 12 tisíc korun problémy a můžou kvůli tomu část lidí propustit. Minimální mzdu v Česku momentálně pobírá asi 132 tisíc lidí.

Petr VAŠEK, redaktor:

Renata Petráková hrabe v Přerově listí, zametá trávu a dělá i další úklidové práce. Město jí vyplácí minimální mzdu 11 tisíc hrubého.

Renata PETRÁKOVÁ:

Plat, kdyby byl vyšší, tak by to bylo mnohem lepší.

Petr VAŠEK, redaktor:

I v případě, že si nenajde jiné zaměstnání, polepší si od ledna o 1 200 korun měsíčně. Denně ale musí odpracovat minimálně 8 hodin.

Renata PETRÁKOVÁ:

Když někdo nedělá, tak na to jako nedostane, no.

Petr VAŠEK, redaktor:

Sem na Úřad vlády dnes přijela ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová s jasným cílem. Prosadit zvýšení minimální mzdy o 1 200 korun měsíčně. K tomu se nakonec připojilo i hnutí ANO.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Jestli někdo pracuje 8 hodin denně, tak si myslím, že si za to zaslouží opravdu důstojnou mzdu a i po tom navýšení na těch 12 200 se v tom čistém pořád ještě nedostaneme přes hranici chudoby.

Richard BRABEC, místopředseda hnutí /ANO/:

My si myslíme, nebo jsme přesvědčeni, že to ekonomika unese, že to nebude mít žádný zásadní vliv na vývoj nezaměstnanosti.

Petr VAŠEK, redaktor:

Naopak lidovci chtěli částku o 200 korun nižší.

Marian JUREČKA, 1. místopředseda strany; ministr zemědělství /KDU-ČSL/:

Zvýšení o tisíc korun, které určitým i řekněme kompromisem mezi požadavky odborů a zaměstnavatelů.

Petr VAŠEK, redaktor:

Svůj názor ale přes odpor dvou větších koaličních stran neprosadili. Sobotkova vláda dnes rozhodla o zvýšení minimální mzdy už počtvrté. Zatímco v roce 2014 brali Češi minimálně 8,5 tisíce měsíčně, v příštím roce to bude o 3 700 korun více. Podle pravicové opozice ale další růst minimální mzdy podle ní není potřeba. Firmy podle ní budou zvyšovat v době růstu platy automaticky.

Jan SKOPEČEK, ekonomický expert strany /ODS/:

Pokud paní Marksová skutečně chce udělat lidem dobře a přidat jim více peněz do peněženek, tak ať na to nejde přes minimální mzdu, ale ať sníží daně případně odvody všem zaměstnancům.

Petr VAŠEK, redaktor:

Velké výhrady proti historicky nejvyššímu růstu minimální mzdy mají i zaměstnavatelé. Argumentují tím, že firmy budou muset na platech a odvodech zaplatit přes 3 miliardy ročně navíc. Naopak veřejné rozpočty díky vyšším odvodům firem přes 600 milionů vydělají.

Vladimír DLOUHÝ, prezident Hospodářské komory ČR:

Ty firmy se začnou samy do problémů, začnou lidi nahrazovat stroji, začnou nejprve zkracovat /nesrozumitelné/ a později budou i propouštět.

Petr VAŠEK, redaktor:

Naopak odbory jsou s rozhodnutím vlády spokojené. Tvrdí, že vyšší platy zpětně pomůžou růstu celého hospodářství.

Josef STŘEDULA, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů:

aměstnanci tak budou mít k dispozici větší objem prostředků a tím pádem budou moci více utrácet, což samozřejmě znamená podporu rozvoje české ekonomiky.

Petr VAŠEK, redaktor:

Verdikt vlády je konečný. Sněmovna ani Senát o růstu minimální mzdy nerozhodují. Redakce a Petr Vašek, Česká televize.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

Minimální mzda se nejčastěji vyplácí v pohostinství. Podle statistik ji pobírá skoro čtvrtina zaměstnanců tohoto oboru. Dál jsou to pomocné a nekvalifikované síly, pracovníci bezpečnostních agentur a úklidových firem. Anebo lidi v obchodech a ve službách. V celé republice, jak už jsme řekli, pobírá minimální mzdu přes 130 tisíc osob. Nejvíc v Ústeckém a Moravskoslezském kraji a naopak nejmíň jich je na Královéhradecku. A ještě mezinárodní srovnání. Podíváme-li se na Visegrádskou 4, je Česko na třetím místě. A ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou teď zdravím v Událostech živě. My jsme tady, paní ministryně, slyšeli argument firem, argument zaměstnavatelů, že vyšší minimální mzda může zvýšit nezaměstnanost těch nejmíň kvalifikovaných pracovníků. Co byste na něj odpověděla?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Tak zaprvé tento argument zazníval už před těmi 3 lety a od té doby se stalo jedině to, že nezaměstnanost se ještě snížila. A zadruhé s tím navyšováním opravdu té nejnižší mzdy jde ruku v ruce navyšování té takzvané zaručené mzdy. To jsou vlastně minimální mzdy pro určité skupiny prací. A v těch nejnáročnějších je to, to se týká třeba lékařů a vědců, se to navýší až na 24 400, to znamená, to se netýká jenom těch nejníže kvalifikovaných osob.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

Pravicová opozice tvrdí, že je lepší lidem nechat peníze a šla by raději cestou snižování daní, snižování odvodů. To podle vás není recept?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Víte, to by znamenalo okamžitý několikamiliardový výpadek ve státním rozpočtu, a to si myslím, že není úplně zodpovědná politika.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

V příštích letech má podle představ vaší strany minimální mzda vzrůst až na 16 tisíc korun. Může si to česká ekonomika, jakkoliv se jí teď velmi daří, vůbec dovolit?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Já si myslím, že může. Víte, co vlastně od té vlády kdo očekává? Když byla krize, tak se nezvyšovala minimální mzda, nezvyšovaly se platy a mzdy s poukazem na tu krizi. Teď je doba růstu, tak přece vláda nebude sedět a nečinně přihlížet. My přece těm lidem musíme pomoci i když bychom byli na 16 tisících, tak pořád ve srovnání se sousedním Německem nebo Rakouskem to bude výrazně, ale výrazně méně.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

Říká ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Děkuju vám.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Na shledanou.

Zdroj: ČT 1

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.8.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 18.8. 2019 000 21:19.