Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Češi na nemocenské podvádí. 1800 už jich letos přišlo o dávky (Mesec.cz)

Výsledkem je více než 1800 postihů v podobě zkrácení nebo odejmutí nemocenského. Pokud vám lékař vystavil neschopenku, musíte dodržovat tzv. léčebný režim a umožnit kontrolu jeho dodržování. Váš lékař by měl znát vaši platnou adresu místa pobytu, kde budete v době dočasné pracovní neschopnosti a měli byste také mít značený byt a zvonek jmenovkou. Při kontrole se prokazujete průkazem totožnosti. Doma samozřejmě nemusíte být během vycházek, které bývají zpravidla max. v rozsahu 6 hodin denně, a to v době od 7 hodin do 19 hodin.

Kontroly provádějí pověření zaměstnanci OSSZ na základě plánu kontrol – rovněž z podnětu ošetřujícího lékaře nebo zaměstnavatele. Musí se prokázat "průkazem kontrolora" a do tzv. neschopenky zaznamenat údaje o kontrole. V případě, že vás nezastihnou na uvedené adrese, vyzvou vás písemným oznámením, abyste kontaktovali OSSZ. Pokud se prokáže porušení režimu, zahájí OSSZ správní řízení, jehož výsledkem může být rozhodnutí o postihu. Kontrola může být provedena i opakovaně a klidně i v pozdních hodinách nebo o víkendu či svátku. Během prvních 14 dnů vás může kontrolovat i zaměstnavatel (vyplácí náhradu mzdy). Pokud zjistí nedodržování léčebného režimu, řeší se postih podle zákoníku práce.

Zdroj: Mesec.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 21.8.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:45.