Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Zdravotně postižení se lépe dostanou k pomůckám. Zvýší se i příspěvek na mobilitu

Úpravy zákona by měly podle zástupce předkladatelů Víta Kaňkovského (KDU-ČSL) zlepšit přístup zdravotně postižených ke zvláštním pomůckám, které nejsou hrazeny z veřejného zdravotního pojištění a pomáhají handicapovaným lidem vrátit se do běžného života.

Zatímco nyní mohou dostat bez posuzování svých příjmů dotaci na pomůcku dražší než 24 000 korun, nově hranice klesne na 10 000 korun. Pod tuto cenovou mez na dotaci dosáhnou v případě, že nebudou mít příjmy vyšší než osminásobek životního minima. Příspěvek na mobilitu vzroste ze současných 400 na 550 korun měsíčně.

Změny se budou týkat také příspěvků na pořízení automobilu. Dotaci bude moci stát nově poskytovat už po sedmi letech místo nynějších deseti. Jeho výše se ale dál bude odvíjet od příjmů celé domácnosti tělesně postiženého člověka. Bude moci dosáhnout 100 000 až 200 000 korun.Konec zkoumání majetkových poměrů

Jinak se při rozhodování o příspěvcích už nemají zkoumat celkové majetkové a sociální poměry handicapovaných lidí. Právě tuto praxi kritizovala Národní rada osob se zdravotním postižením, která ji považuje za ponižující. "Pomůcky pomáhají lidem, aby mohli normálně žít, a je proto nesmyslné, aby se jejich potřeba posuzovala hmotnou nouzí," řekl už dříve předseda rady Václav Krása.

Předkladatelé zdůvodňují změny koaličním slibem zrušit "prvky asociální politiky", které podle nich zavedl někdejší ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek (TOP 09). Výdaje na dávky tehdy meziročně klesly o miliardu.

Zdroj: CT24.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 18.8.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:52.