Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Česká nezaměstnanost je nejnižší v Evropě. Svůj náskok ještě zvýšila (denik.cz)

Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu poklesla na 9,1 procent, což je nejnižší úroveň od roku 2009. Nepatrně se snížila také v sousedním Německu, a to z loňských 4,2 procent na dnešních 3,8 procent.

Podle průzkumů České národní banky ale domácí podniky hlásí, že nedostatek pracovní síly je výraznou brzdou dalších investic. Na takové bariéry většina evropských ekonomik nenaráží, takže jejich nezaměstnanost má bezesporu ještě kam klesat, je přesvědčen Jan Bureš, hlavní ekonom společnosti Patria Finance.

Dnešní čísla dále odhalila dobrý výsledek hrubého domácího produktu ve druhém čtvrtletí. Jeho meziroční růst by se poprvé po šesti letech mohl pohybovat nad dvěma procenty.

Evropská centrální banka nicméně s otočením kormidla vyčkává na stabilizaci inflace. Ta v červenci zůstala na 1,3 procentech, což je o trochu méně, než se čekalo. Od září navíc začnou odeznívat vlivy vyšší ceny pohonných hmot a potravin, takže by se měl růst cen přirozeně přiblížit své jádrové úrovni. Pokud se ta bude kolem jednoho procenta jako dosud, nebude reakce ECB nijak agresivní, domnívá se Bureš."

Zdroj: denik.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 1.8.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:14.