Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Na dlouhodobé ošetřovné dosáhne strýc i družka (Šumperský a Jesenický deník)

"Ošetřovatelské volno se týká lidí, kteří pracují a platí si nemocenské pojištění. Chceme, aby měli možnost postarat se například o dítě po vážném úraze, o nemocného seniora, kteří se tak budou moci léčit doma, a nikoli ve zdravotnickém zařízení," řekla ministryně práce Michaela Marksová.

Ošetřovné slouží pro chvíle, kdy je třeba pečovat o člena rodiny po dobu alespoň 30 dnů, nejdéle však bude poskytováno na 90 dní ode dne propuštění z nemocnice, kde ošetřovaný příbuzný strávil alespoň sedm dní. Potřebovat budete také potvrzení nemocnice a ošetřujícího lékaře. Ošetřovné bude vypláceno ve výši 60 % z vyměřovacího základu a během doby čerpání nemůže zaměstnanec dostat výpověď. V případě vážných provozních důvodů však ošetřovné zaměstnavatel nemusí schválit. Musí to však zaměstnanci oznámit písemně.

O příbuzného po hospitalizaci bude moci pečovat široký okruh ošetřujících osob včetně například strýce, tety, neteře, synovce a jejich druhů a manželů či manželek, ošetřující se přitom mohou střídat.

Zdroj: Šumperský a Jesenický deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 28.7.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:14.