Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Neférově nízké platy žen povyrostou. Snad (Brněnský deník)

"Nynější situace na pracovním trhu k tomu opravdu může přispět," říká ekonom David Navrátil z České spořitelny. "Nedat ženám víc, když je můžu přetáhnout třeba od konkurence, by bylo neracionální," přidává se Vladimír Pikora z Next Finance. V současnosti je "genderová mezera" v odměňování v Česku druhá největší ze všech zemí Evropské unie.

Ekonomové nicméně upozorňují, že zčásti je to dáno i objektivními okolnostmi. Třeba, že ženy mají méně přesčasů. Nebo si zkrátka řeknou o méně peněz než mužští kolegové. "Často je tomu jednoduše i proto, že ženy ani nevědí, kolik je obvyklý výdělek na dané pozici," reaguje ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Resort proto letos zhruba po roční přípravě naplno spustil nový projekt, který má posílit transparentnost v odměňování a zlepšit vyjednávací pozici žen. "Jeho součástí bude například mzdová kalkulačka či manuál pro vyjednávání o platu," říká Marksová.

Ministerstvo také připravuje českou verzi nástroje zvaného Logib, který využívají například v Německu a který na základě běžných personálních dat firmám objektivně vyčíslí, jak velký mají rozdíl v odměňování žen a mužů.

"Budeme jej nejdříve pilotně testovat se třiceti zaměstnavateli, například se společností ČEZ. Pak bude Logib zdarma ke stažení na webu projektu," říká mluvčí resortu Jiří Vaněk. Ženy na vyšší platy nedosáhnou i proto, že jsou na trhu práce méně žádané kvůli mateřství. "Pro snižování rozdílu v odměňování je proto zásadní zapojit do péče o děti i muže. Bez toho se ženám velmi těžko slaďuje osobní a pracovní život," říká Marksová. Inspiraci lze najít za hranicemi – jednou ze zemí, které se podařilo radikálně snížit rozdíly mezi platy žen a mužů, je Slovinsko.

"Je to nastavením tamní rodinné politiky. Každý z rodičů má právo na 130 dnů rodičovské dovolené, žena může převést část svých dnů partnerovi anebo i na jinou osobu," podotýká Vaněk. Ekonomové státu také doporučují, aby podporoval jesle a mateřské školy. "Ženy by se mohly vracet do práce dříve," uzavírá Navrátil z České spořitelny.

Zdroj: Brněnský deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 18.7.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:51.