Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Nezaměstnaných je nejméně za 19 let (Právo)

Nezaměstnanost klesá už pět měsíců po sobě. Meziročně se v červnu snížila o 1,2 procentního bodu, když na úřadech práce bylo 297 439 uchazečů. Dobrou zprávou je, že současně se meziměsíčně i meziročně zvýšil počet volných pracovních míst. Nově vytvořených pracovních míst bylo minulý měsíc 183 500. Oproti květnu se jedná o necelých 9,5 tisíce míst více a oproti loňskému červnu je to dokonce o bezmála 50 tisíc více.

"Domácí ekonomika stále vykazuje velmi slušnou kondici a trh práce je toho dobrým dokladem. Na druhé straně mohou mít firmy problém obsadit volná místa kvalitními zaměstnanci. V dalších měsících se bude nezaměstnanost pravděpodobně držet v blízkosti čtyřprocentní hranice. Na jedné straně jí bude zvedat přísun absolventů škol na úřady práce, ale na druhé straně jí budou pomáhat teplé měsíce, tedy sezónní práce," uvedl analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Větší zvýšení počtu lidí bez práce očekává Volf až na podzim, ale pokud vydrží tempo ekonomiky, nebude se podle něj jednat o výrazné zhoršení.

Podle Úřadu práce vývoj nezaměstnanosti aktuálně odpovídá jak dlouhodobé situaci, tak ročnímu období, kdy nezaměstnanost pravidelně klesá. "Trh práce ovlivňuje především růst české ekonomiky, průmyslové výroby a sezónní práce, které jsou v plném proudu. Zejména ve stavebnictví, lesnictví a zemědělství," upozornil včera úřad v tiskové zprávě.

ÚP zaznamenal i vyšší poptávku zaměstnavatelů po sezónních pracovnících na krátkodobé pracovní poměry, těchto pozic ke konci června evidoval 9415. Zájem je i o brigádníky, poptávka je například po prodavačích rychlého občerstvení a zmrzliny či po instruktorech na dětských letních táborech. Na jedno volné pracovní místo připadá v současné době 1,6 uchazeče, nejvíce na Karvinsku, a to 10,1 uchazeče. Během června se na úřadech práce nově zaregistrovalo 36 305 lidí, naopak 47 387 uchazečů o zaměstnání z evidence odešlo. Novou práci v červnu získalo 28 460 lidí.

"Nezaměstnanost stále klesá, nicméně firmy hledají stále více nových zaměstnanců. Tak velká nabídka volných pozic jako nyní tu vlastně ani nikdy nebyla. Aktuálně to vypadá tak, že o jedno pracovní místo zápolí ani ne dva uchazeči. Samozřejmě v průměru, protože situace v jednotlivých regionech je různá," upozornil analytik ČSOB Petr Dufek.

Zatímco v Karviné na jedno místo připadá 10 lidí bez práce, v Praze či Plzni ani ne jeden. ČR zůstává zemí s nejnižší nezaměstnaností v rámci celé EU. I když se firmám nových zaměstnanců nedostává, prozatím není podle Dufka vidět žádný extrémní tlak na růst mezd. Tedy až na výjimky v podobě opravdu nedostatkových pozic. "Přesto počítáme s tím, že dynamika mezd musí zrychlit, protože podnikům nezbyde nic jiného než si zaměstnance začít přetahovat. Tedy pokud budou chtít dostát svým závazkům a dál přijímat nové zakázky," dodal analytik.

Firmám chybí především kvalifikovaní a nekvalifikovaní dělníci, řidiči, kováři, řemeslníci, svářeči, kuchaři atp. Je to každý měsíc pořád ten stejný řebříček nedostatkových profesí s jedním rozdílem. Počet požadovaných lidí, tedy na rozdíl od nabízených mezd, soustavně narůstá.

Nejnižší nezaměstnanost v zemi vykazovaly ke konci června okresy Rychnov nad Kněžnou a Praha-východ, kde byla míra nezaměstnanosti 1,2 procenta, respektive 1,4 procenta. Pod dvěma procenty se pohybovala ještě na Jindřichohradecku, Pelhřimovsku a Benešovsku. Naopak nejhorší situace z hlediska nezaměstnanosti panovala na Karvinsku (9,5 procenta) a Mostecku (devět procent).

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.7.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:31.