Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Přes 1000 nelegálních pracovníků odhalili letos kontroloři. Víc než polovina z nich byli cizinci (zpravy.rozhlas.cz)

Inspektoři udělili firmám za zaměstnávání lidí na černo pokuty za skoro 31 milionů korun. Zaměřují se přitom hlavně na nejrizikovější obory.

"Směřujeme tam, kde rizika jsou největší, což je například stavebnictví, cestovní ruch, z velké části je to i v oblasti strojírenské výroby, v oblasti potravinářství, čili tam, kde zaměstnavatelé v současnosti pociťují nedostatek pracovní síly," řekl Radiožurnálu Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora Státní úřad inspekce práce.

V souvislosti s nelegálním zaměstnáváním chce Státní úřad inspekce práce letos provést ještě téměř pět tisíc kontrol.

Víc než polovina z nelegálně zaměstnaných lidí byli cizinci, hlavně Ukrajinci. Podle Macíčka je to trend posledního roku, kdy mají ukrajinští pracovníci snadnější přístup na trh práce. "Využívají toho například pseudoagentury, které například z Polské republiky přivážejí tyto zaměstnance, aniž by měly příslušná povolení," dodává.

Český zaměstnavatel tak podle Macíčka často ani nemusí vědět, že zaměstnává pracovníka bez povolení.

Inspektoři práce se ovšem nezaměřují pouze na nelegální zaměstnávání, ale třeba i na pracovní úrazy. Těch letos zaznamenali přes 17 tisíc. Při kontrolách jejich příčin inspektoři zjistili, že zaměstnavatelé například nezamezili riziku pádu z výšky nebo tolerovali nebezpečné pracovní postupy.

Problémem můžou být i chybějící ochranné prostředky. "Mohou být případy, kdy zaměstnavatel nevyhledá rizika a nevybaví tím pádem zaměstnance příslušnými osobními ochrannými prostředky, například ochrannou přilbou, štítem či rukavicemi, a následkem toho se stane pracovní úraz," vysvětluje Macíček.

Podle Jaroslava Urbánka z Asociace techniků bezpečnosti práce by k bezpečnějšímu prostředí na pracovišti přispěly přísnější sankce. "Měly by být mnohem, mnohem vyšší. To jedině zabírá na to, aby si to podnikatel uvědomil," řekl Urbánek.

V souvislosti s pracovními úrazy zemřelo v prvních pěti měsících roku 32 lidí. Za bezpečnostní nedostatky na pracovištích udělili úředníci od začátku roku pokuty za víc než 17 milionů korun.

Zdroj: zpravy.rozhlas.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.7.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:09.