Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Platy žen a mužů srovná genderový software (Lidové noviny)

"Spočítá uvnitř firmy, jestli zaměstnavatel odměňuje spravedlivě," popsala systém Eva Ferrarová, vedoucí projektu 22 procent k rovnosti, který funguje při ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV). Její tým software nyní překládá do českého jazyka a přizpůsobuje našemu prostředí. Software LOGIB se již ujal i v Německu nebo Lichtenštejnsku. Informace může sloužit v důsledku jen zaměstnavateli, může ji ale stejně tak zveřejnit pracovníkům. Vzhledem k tomu, že jde o excelovskou tabulku, vyplnit ji podle českých odborníků dokáže každý. Software bude zdarma a firemní údaje se nedostanou ven.

Testování s 30 firmami začne na podzim a bude trvat po dobu šesti měsíců. Výsledky budou známé v lednu příštího roku. Narovnat české platové podmínky, které se řadí na chvost Evropy, má pomoci ještě jeden nástroj. A to kalkulačka, která se zase osvědčila v Rakousku. Ta už je určená přímo pro zaměstnance. "Hledáte si práci, najedete si na naše stránky, naklikáte, kolik je vám let, z jakého jste kraje, jaké máte vzdělání a v jakém chcete pracovat odvětví. Kalkulačka vypočítá průměrný plat," popisuje Ferrarová. Kromě toho kalkulačka ještě ukáže právě rozdíl v platech mužů a žen v daném oboru.

Alfou a omegou celého problému totiž je, že ženy netuší, na jaké minimální částce by měly trvat. Tabulka, kolik kdo na jaké pracovní pozici v daném oboru bere peněz, totiž neexistuje. Realita je pak taková, že ženám chodí na účet měsíčně asi o sedm tisíc korun méně než mužům, kteří přitom pracují na stejné pozici. "Ročně žena dostává o zhruba 80 tisíc korun méně. Znamená to tedy, že celá rodina má o 80 tisíc korun méně," říká Ferrarová. Česko se řadí mezi evropské státy s největším rozdílem v platovém ohodnocení obou pohlaví. Konkrétně se podle posledního žebříčku statistického úřadu Evropské unie umístilo na třetím místě od konce s rozdílem 22,1 procenta mezi platy mužů a žen.

Horší jsou jenom Rakousko a Estonsko, které se vyšplhalo až na 28,3 procenta. Nejlepší je naopak Slovinsko s 2,9 procenta. "Z tohoto srovnání je zřejmé, že tu něco není v pořádku, a dá se za tím najít spousta příběhů samoživitelek, kdy to dopadá hlavně na děti," sdělila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Největšího rozdílu v platovém ohodnocení se žena dočká okolo 40 let. "Ženy se vracejí z mateřské a nastupují do zaměstnání už s handicapem, který se nikdy do konce pracovní dráhy nepodaří vyrovnat a přenáší se i do důchodového věku," sdělila Ferrarová s tím, že rozdíl ve výši důchodu se pohybuje okolo 18 procent.

Kromě tabulek se podle Ferrarové odborníci zaměří i na pracovníky inspekce práce. Pro ně chystají semináře, aby jim vysvětlili, co nerovné odměňování znamená. Plánem MPSV do roku 2020 mají být kromě jiného i legislativní změny. Inspiraci si resort bere opět v zahraničí. "Pokud se ve Švýcarsku chce firma účastnit veřejné zakázky od určité hodnoty, musí prokázat, že se testovala v LOGIB a že nediskriminuje," řekla Ferrarová. "V Německu nebo ve Velké Británii se do legislativy dostalo, že zaměstnavatelé nad určitý počet zaměstnanců povinně zveřejňují rozdíl v odměňování žen a mužů," řekla Michaela Hadravová, zástupkyně vedoucí projektu. Tento návrh má podle expertů oproti prvnímu návrhu větší šanci, že v Česku uspěje.

Zdroj: Lidové noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.7.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:26.