Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Ministerstvo zajistí školní obědy zdarma i pro děti na Vysočině (jihlavske-listy.cz)

Do projektu se přihlásilo osm krajů. Novinářům to řekla ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD). Její úřad na obědy pošle zhruba 56 milionů korun z evropských dotací. Ministerstvo původně počítalo s dotacemi v celkové výši 35 milionů korun. „Pro velký zájem jsme museli původní výzvu navýšit," uvedla Marksová.

Projekt bude pokračovat čtvrtým rokem, dosud se zaměřoval na čtyři kraje. K Praze, Kraji Vysočina, Libereckému a Jihomoravskému kraji se nově přidají také Královéhradecký, Moravskoslezský, Karlovarský a Plzeňský kraj. „Nemusí jít přitom o konečné číslo, protože výzva je stále otevřená," řekla ministryně. Kraje, které se dosud do výzvy nepřihlásily, mají čas do konce října. Podporu ale mohou získat už jen na druhé pololetí příštího školního roku.

Přihlášené kraje už uzavřely smlouvy o spolupráci s celkem 458 školami a školkami. Nejvíce škol se do projektu zapojilo v Moravskoslezském kraji, a to 101. Zhruba 80 škol se zapojilo v Praze a přibližně 70 v Jihomoravském kraji. Nejméně (10) jich je v Plzeňském kraji.

Ředitelé škol odhadli podle Marksové počet potřebných dětí na 10.000. Nejvíce je jich opět v Moravskoslezském kraji, a to zhruba 3000. Přibližně 2000 dětí je v kraji Jihomoravském. Školy, které se do projektu zapojí, uzavírají s krajem smlouvu o partnerství.

Rodiče, kteří o pomoc budou mít zájem, musí během června a července vyplnit na Úřadu práce potvrzení, že pobírají dávky v hmotné nouzi. „To je podmínka toho evropského programu," vysvětlila Marksová. Školy, které se do projektu zapojí, uzavírají s krajem smlouvu o partnerství.

Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) má lepší stravování vliv i na prospěch. "Děti mají více energie a více chuti se učit, lépe se začleňují do kolektivu," uvedla. Peníze na obědy půjdou z operačního programu potravinové a materiální pomoci, který patří k Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD). Díky tomuto programu může Česko od roku 2014 do roku 2020 získat na pomoc lidem v nouzi až 400 milionů korun.

Ministerstvo dosud krajům na obědy poskytlo přibližně 19 milionů korun. Obědy zdarma nyní dostává asi 3400 dětí v přibližně 200 školách. Resort nyní zjišťuje možnosti dalšího rozšíření podpory, aby stravování mělo víc školáků.

S placením obědů pomáhá rodičům také organizace Women for Women v rámci svého projektu Obědy pro děti. Dotace na obědy pro chudší děti poskytuje i ministerstvo školství. Dotace z obou resortů ale nejde kombinovat, upozornilo ministerstvo školství.

Zdroj: jihlavske-listy.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.6.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:42.