Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Sleva na dani na první dítě vzroste, více peněz dostanou rodiče vícerčat (idnes.cz)

Zákon ještě musí podepsat prezident Miloš Zeman. Pozoruhodná debata se před schválením zákona v horní komoře parlamentu rozvinula mezi senátorem Jiřím Dienstbierem z ČSSD a lidovcem Jiřím Čunkem v Senátu ohledně přídavků na děti.

Přídavky se u rodin, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, mají zvýšit o 300 korun měsíčně, a to na 800, 910 a 1 000 korun měsíčně podle věku dítěte. Dienstbier protestoval proti tomu, aby se to týkalo jen dětí pracujících rodičů. "Je to na dítě, ne na rodiče," argumentoval exministr pro lidská práva. Není podle něj možné trestat děti za to, že se narodily "nesprávným rodičům".

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se stranickým kolegou Dienstbierem nesouhlasí. Hájí princip, že přídavky vzrostou jen v těch rodinách, kdy alespoň jeden z obou rodičů pracuje. "Považuji to za správné a motivační," řekla iDNES.cz Marksová.

Čunek Dienstbierovi oponoval, že se nejedná o peníze na přežití rodičů, kteří do práce nechodí, a nejde podle něj o to pomáhat takto těm, kteří si "hoví v sociální síti několik let". Dienstbier ohlásil, že když zákon projde, jak je, bude shánět podpisy pod ústavní stížnost. Pro to by potřeboval najít dalších 16 podpisů. Podpořil ho senátor zvolený za zelené Václav Láska.

S přijetím zákona prošlo i to, že studenti doktorandského studia starší 26 let budou patřit mezi státní pojištěnce, tedy ty, za něž stát platí zdravotní pojištění.

Zdroj: idnes.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.6.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:48.