Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2017 » Červen:

Ministryně Marksová o zkrácených úvazcích: Na Západě jde o standard. Propojí osobní život s pracovním (Hradecký deník)

Například v rámci takzvané aktivní politiky zaměstnanosti může zaměstnavatel obdržet vyšší finanční příspěvek v případě, kdy na základě dohody s Úřadem práce přijme do pracovního poměru uchazeče o zaměstnání na kratší pracovní úvazek, nebo když jedno pracovní místo rozdělí mezi dva zaměstnance či zaměstnankyně.

Z mnoha průzkumů vyplývá, že o částečné úvazky je mezi lidmi velký zájem. Ale zaměstnavatelé v ČR bohužel stále výrazně preferují celé úvazky.

Domnívám se, že je na čase si uvědomit, že částečné pracovní úvazky nejsou jen nějakou zvláštností. Pro rodiče malých dětí, pokud si to přejí, by měly být samozřejmostí.

V brzké budoucnosti s nástupem takzvaného Průmyslu 4.0 a s pokračující robotizací nás čeká strukturální proměna celého pracovního trhu. Některé pracovní pozice zaniknou, jiné vzniknou.

Pokud si chceme zachovat dobrou úroveň zaměstnanosti, bude zavádění částečných úvazků doslova nezbytné. Ruku v ruce ale musí jít výrazné zvýšení mezd. Pokud někdo pracuje na částečný úvazek, musí to být za důstojnou a smysluplnou odměnu.

Zdroj: Hradecký deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 5.6.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 21.10. 2018 000 19:57.