Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Nyní je nejvíc práce od začátku tisíciletí (Právo)

V evidenci úřadu práce (ÚP) bylo ke konci dubna 327 199 lidí, což byla nejnižší dubnová hodnota od roku 2008. Na jedno volné pracovní místo tak v průměru připadají dva uchazeči. Firmy totiž v dubnu nabízely prostřednictvím ÚP více než 159 tisíc pracovních míst.

"To je číslo, které nemá v novém tisíciletí obdoby," upozornil analytik společnosti Citfin Tomáš Volf. Proti loňskému dubnu se počet nezaměstnaných v Česku snížil o téměř 88 tisíc, meziměsíčně klesl o 29 tisíc.

Podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové k tomu pomohly dobrá kondice tuzemské ekonomiky i jarní sezónní práce, které jsou již v plném proudu. "V dubnu už také naplno běží veřejně prospěšné práce, v jejichž rámci probíhají jarní úklidy veřejných prostranství. V následujících měsících by tak mohla nezaměstnanost ještě dále klesat," doplnila. Seznam profesí, které firmy nejvíc hledají, se v posledních měsících příliš nemění. Na prvním místě jsou pomocní pracovníci do výroby, kvalifikovaní dělníci, kováři a nástrojáři. V top desítce i nadále zůstávají řidiči, pracovníci ostrahy, kuchaři a řemeslníci. "Nezaměstnanost je již na tak nízkých hodnotách, že pracuje prakticky každý, kdo pracovat chce. Firmám se daří, zakázky rostou a mají problém nabrat nové lidi," uvedla Andrea Linhartová Palánová ze společnosti PwC ČR.

Počet pracovních nabídek roste i v regionech s nadprůměrnou nezaměstnaností, kde ještě podle analytiků existuje určitý prostor ke snížení nezaměstnanosti.

"Prostor k dalšímu poklesu nezaměstnanosti za celou Českou republiku je však už omezený. A to přesto, že v některých městech a okresech s nadprůměrnou nezaměstnaností existuje docela silná nabídka volných pracovních míst," prohlásil analytik ČSOB Petr Dufek. Podle jeho slov je však velmi pravděpodobné, že v evropském žebříčku si Česko nadále udrží první místo jako země s nejnižší nezaměstnaností v Evropské unii.

Z jednotlivých krajů zaznamenal v dubnu nejnižší nezaměstnanost Plzeňský kraj, a to 2,7 procenta. Naopak nejvyšší podíl lidí bez práce měl se sedmi procenty Ústecký kraj. Ale i v něm nezaměstnanost proti březnu klesla.

"Mezi okresy Česka již nezbyl ani jeden s dvojciferným podílem nezaměstnaných, když i okresy Most a Karviná klesly pod uvedenou hranici. Také zůstalo pouhých devatenáct okresů s nezaměstnaností nad pěti procenty, kde je šance sehnat aspoň nějaké další pracovníky," poznamenal analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Prohlubující se nesoulad mezi nabídkou pracovníků a poptávkou po nich ze strany zaměstnavatelů vytváří podle ekonomů prostor pro další zrychlení růstu mezd a následně i růst inflace.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.5.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:07.