Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Úřady práce se Tichou linkou mnohem víc otevřou neslyšícím (Právo)

Zařízení, jež by mělo pomoci neslyšícím komunikovat přímo s pracovníky úřadu práce, se nyní testuje na vybraných pracovištích krajských poboček. V praxi by to mělo vypadat tak, že úřady budou mít k dispozici zařízení, na kterém si prostřednictvím webové aplikace budou moci neslyšící zvolit buď tlumočníka do znakového jazyka, nebo přepis psaného textu. Tichá linka funguje nonstop, služba je zdarma.

"Když přijde neslyšící člověk na úřad práce, úředník za přepážkou mu většinou nerozumí, neumí znakový jazyk. Nyní se na úřadě může rovnou například přes tablet s webkamerou spojit s online tlumočníkem," řekla Právu vedoucí projektu Klára Sobotíková z neziskové organizace Tichý svět, která Tichou linku provozuje.

"Tichá linka přispěje k efektivnější komunikaci s klienty se sluchovým postižením a pomůže odstranit komunikační bariéru, která tu bohužel dlouhá léta byla," vyjádřila se ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD), do jejíž gesce úřady práce spadají.

Tichá linka začala jako služba fungovat v roce 2008 přes internetový program Skype, od roku 2015 funguje jako webová aplikace s funkcí přepisu textu pro osoby se sluchovým postižením, které nekomunikují znakovým jazykem, ale preferují psanou formu komunikace.

Sluchově postižených osob je v ČR celkem přes půl miliónu, v uplynulých letech bylo podle statistik zaměstnaných méně než třicet procent.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.5.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:58.