Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Stát pomáhá najít práci lidem v nouzi (Právo)

Projekt je spolufinancován z Evropského sociálního fondu, a ÚP na něj má 81 miliónů korun. Podstatou projektu je individuální a skupinové poradenství "šité na míru" konkrétním klientům. "Během 58 hodin vzdělávání absolvují jeho účastníci motivační kurz, kurz finanční gramotnosti, základy pracovního práva a výuku základních počítačových dovedností. Tyto aktivity pak doplňují rekvalifikační kurzy, pracovní diagnostika s psychologem nebo třeba práce na zkoušku," vysvětlila mluvčí ÚP ČR Kateřina Beránková.

Kromě rekvalifikací zajišťuje ÚP všechny kurzy vlastními zaměstnanci. "Vedle finančních úspor je výhodou této praxe možnost zajistit odpovídající kvalitu náplně kurzů a v neposlední řadě i osobní kontakt s klienty, které tak máme šanci během výuky mnohem lépe poznat," upozornila vedoucí oddělení projektů EU z Krajské pobočky ÚP ČR v Ostravě Lucie Norysová. A dodala, že práce s lidmi v obtížné životní situaci vyžaduje individuální, intenzivní a komplexní přístup.

Při hledání vhodného místa pro účastníky projektu využívají úředníci nejen databázi volných pracovních míst, ale také oslovují zaměstnavatele, zjišťují jejich potřeby a vytipovávají pro ně vhodné potenciální zaměstnance.

"Protože jsme s klienty skoro v denním kontaktu, známe je velmi dobře a jsme tak schopni zajistit spokojenost obou stran. Zaměstnavatele i uchazeče o práci," poukázala manažerka projektu Petra Paquet. Podle ní dokládají úspěšnost projektu první výsledky. Práci už našlo přes 100 účastníků kurzu, nejčastěji jako dělníci ve výrobě, úklidoví pracovníci, strážní nebo pracovníci v sociálních službách.

Jedním z nich je i Jiří Zrník, který byl šest let bez práce. Nyní pracuje jako prodavač a pomocná síla ve výrobě. "Jsem za to rád. I přes exekuci mám teď více peněz, než když jsem byl na dávkách. Rozdíl je nějakých tři tisíce a to člověk pozná. Navíc můj otec si váží toho, že pracuji, a podporuje mě," pochvaluje si.

Podle Paquet ale pracovníci projektu pomáhají lidem ze sociálně vyloučených lokalit i s jinými problémy než jen s hledáním uplatnění na trhu práce. Umožní jim například řešit bytovou situaci, výmazy z rejstříků trestů, dokumenty pro úřady nebo dokonce i zajištění lékařských prohlídek.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 3.5.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:33.