Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Pracovní úvazek na míru pro zaměstnance

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Ten zaměstnavatel nemusí tomuto přání vyhovět, pokud tomu brání takzvané vážné provozní důvody. My teď v novele zákoníku práce chceme, aby zaměstnavatel musel tyto vážné provozní důvody jasně písemně definovat, protože do teď to vlastně řada zaměstnavatelů zneužívala.

Jakub ŽELEZNÝ, moderátor:

Pak by vše mohla prošetřovat Inspekce práce. Podle personálních agentur nabízí v současnosti částečný úvazek jen asi 7 % firem.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:

Pokladní dělá už 6. rokem. Plný úvazek tu ale Andrea Hejduková neměla nikdy. Kvůli rodině. Pracovní dobu jí tu přizpůsobili podle toho, jak se potřebovala starat o dceru. Napřed dělala hlavně noční. Když šla dcera do školy, přešla na 7hodinové denní směny.

Andrea HEJDUKOVÁ, pokladní, Tesco:

Dřív než chodila na kroužky a teď jsem potřebovala mít odpoledne čas z důvodu těch kroužků.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:

Nejčastěji tady pracují na částečný úvazek lidé, kteří tu doplňují regály, ale také ti, kteří obsluhují kasy.

Václav KOUKOLÍČEK, mluvčí, Tesco:

Nejčastěji se jedná o matky na mateřské, studenty nebo pracující důchodce.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:

Po práci na zkrácený úvazek se ptá čím dál víc lidí. 8hodinovou směnu dnes hledá jen zhruba polovina nezaměstnaných.

Lenka ČERNÁ, výkonná ředitelka, Annonce:

Zaměstnavatelé ještě stále nehodlají akceptovat to, že pro to, aby získali zaměstnance, budou muset ustupovat ze svých nároků. To znamená, raději si vezmu dva zaměstnance na částečný úvazek, protože se mi nedaří sehnat někoho na ten úvazek plný.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:

Nejlépe fungují takové úvazky v administrativě. Třeba Ivana Otáhalová takhle pracuje od podzimu. Ve firmě zpracovává faktury. Rozhodla se pro to kvůli zdravotnímu stavu.

Ivana OTÁHALOVÁ, referentka, SAP:

Vzhledem třeba k mému věku už potřebuju více pohybu, přeci jenom je to sedavé kancelářské zaměstnání.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:

Podobně má upravenou pracovní dobu na tomto oddělení každý pátý. Podle Hospodářské komory by firmy měly takto zaměstnávat své lidi samy od sebe a ne, že je do toho bude nutit novela zákona.

Markéta SCHORMOVÁ, právní expertka, Hospodářská komora ČR:

Není nutná žádná speciální úprava, protože obecná už je. Je to na dohodě. Je to na dohodě a jak si ta pravidla zaměstnanci a zaměstnavatelé nastaví, je čistě na nich.

Michaela NOVÁKOVÁ, redaktorka:

V roce 2016 pracovalo v Česku na částečný úvazek podle ministerstva práce pod 5 % lidí. Michaela Nováková, Česká televize.

Zdroj: ČT 1

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 24.4.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:22.