Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Školní obědy pro rodiny v nouzi

Podle odhadů úřadu práce je jen v Královéhradeckém kraji asi o 3,5 tisíce dětí z rodin, které mohou využít dotační program Obědy do škol. Ministerstvo práce a sociálních věcí jej zavedlo v loňském školním roce a nyní se do něj chce zapojit i Královéhradecký kraj.

"Ministerstvo hradí sto procent nákladů. Byli bychom rádi, kdyby se do projektu přihlásilo co nejvíc základních a mateřských škol. Čím více se jich přihlásí, tím víc obědů pro děti z rodin v hmotné nouzi, " říká hejtman Královéhradeckého kraje Jiří Štěpán. Kraj chce, aby se do ministerského projektu zapojilo co nejvíce dětí i z důvodu jejich lepší socializace.

"Nejde jen o aspekt výživový, ale také sociální, který zmenšuje bariéry mezi dětmi," míní hejtman. Děti, které nechodí do školní jídelny, většinou po skončení výuky hned odcházejí domů a neúčastní se ani odpoledních kroužků či programu v družinách, kde by mohly být se svými spolužáky. Děti se podle úřadu nemusí bát nějaké stigmatizace. "Obědy budou dostávat úplně stejně jako jejich spolužáci. Nebudou mít žádnou speciální kartičku nebo nějaký jiný rozlišovací prvek," říká tisková mluvčí hejtmanství Martina Götzová.

Projekt nabídne bezplatné stravování ve školní jídelně dětem od tří do patnácti let, jejichž zákonní zástupci alespoň čtvrt roku pobírají dávky v hmotné nouzi. Kraj chce žádosti zpracovat tak, aby děti mohly na obědy chodit už od nadcházejícího školního roku. "Rodiče přinesou do školy, která bude zapojena do projektu a kterou jejich dítě navštěvuje, potvrzení z úřadu práce o pobírání příslušných dávek. Na jeho základě se dítě začne bezplatně stravovat," vysvětluje postup krajský radní Pavel Hečko.

Stravování dětí ze sociálně slabých rodin ministerstvo financuje z fondu evropské pomoci nejchudším lidem. Do roku 2020 z něho může Česká republika vyčerpat až 400 milionů korun. Kolik peněz poputuje do Královéhradeckého kraje, rozhodne počet škol, jež se do projektu přihlásí, a také počet rodin, které o pomoc požádají.

V Česku existuje už i soukromý projekt, který dětem v nouzi obědy platí z příspěvků od soukromých dárců. V minulém školním roce zaplatili obědy 207 dětem ze 48 škol v Královéhradeckém kraji. Další podobný projekt realizuje ministerstvo školství, které mezi tři neziskovky rozdělilo 30 milionů korun.

Zdroj: 5plus2

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 21.4.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.9. 2019 000 22:56.