Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Moravský Beroun mikrojesle vítá

"Právě se rozbíháme a odezva je báječná," pochvalovala si vedoucí projektu Mikrojesle Lvíček Moravský Beroun Pavlína Kráčmarová. Zkušenosti má s vedením dětské skupiny ve Šternberku, kde v říjnu plánuje otevřít další. Po vyhlášení výzvy MPSV na mikrojesle proto neváhala. "Věděli jsme, že v Berouně nic není a že by bylo dobré rodičům pomoci," uvedla. Dotované mikrojesle vybudoval spolek Ecce Homo Šternberkv Masarykově ulici, kde poskytoval sociální služby. Taky pomáhal s doučováním školáků. "Jde o objekt v majetku města, kde jsme prostory přestavěli, aby vyhovovaly potřebám mikrojeslí a všem normám," popsala. Město uzavřelo se spolkem partnerství.

"Zájem zřídit tuto službu jsme uvítali. Občanům to pomůže, i když kapacita je, jaká je," reagovala starostka Zdenka Szukalská a připomněla, že jesle v minulosti v Moravském Berouně existovaly, ale před více než 20 lety byly zrušeny.

Úpravy v objektu přišly na 100 tisíc korun. Investici, stejně jako samotný provoz mikrojeslí po dobu 1,5 roku, pokryje dotace. "Rodiče se přišli podívat a líbí se jim tady, už máme první přihlášené děti," sdělila vedoucí projektu berounského Lvíčka. Jde o zařízení pro nejmenší děti, které musí odpovídat přísným hygienickým a dalším normám. "Hygiena byla na kontrole dvakrát, stejně tak hasiči. Je to pochopitelné u nejmenších dětí," říká Kráčmarová.

Kapacita mikrojeslí je čtyři děti, o které se starají dvě chůvy. "V daný moment více dětí mít nemůžeme, smyslem je, aby šlo o malou skupinku. Vystřídat se však může více dětí podle potřeby rodičů," uvedla. Podmínkou umístění dítěte do dotované alternativy obecních jeslí je doložení potvrzení ze zaměstnání či doklad o studiu. "Rodiče pobyt neplatí, jen stravu a pomůcky běžné denní spotřeby, například kapesníčky," přiblížila Kráčmarová.

Veřejná služba mikrojeslí má podle ministerstva pomoci rodičům nejmenších dětí při návratu do zaměstnání, třeba jen na částečný úvazek. "Mikrojesle nahrazují už dnes téměř neexistující jesle. Z obrovského zájmu je zřejmé, že tato služba velmi chybí," míní ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Na Olomoucku provozuje dětské jesle město Olomouc. Kapacita jesliček je 35 míst. Za pobyt se platí měsíčně podle příjmu rodiny od 1680, v případě příjmu od 1,3 násobku životního minima do 5460 korun. Částka se skládá ze stravného a provozních nákladů.

Zdroj: Šumperský a Jesenický deník

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.4.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:07.