Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Lidí bez práce je nejméně za devět let (Právo)

"Z evidence úřadu práce odešlo v březnu téměř 64 500 lidí. Řada z nich našla uplatnění ve stavebnictví, v lázeňství, zemědělství, lesnictví, gastronomii či cestovním ruchu," sdělila generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

V březnu bylo 356 112 lidí bez práce, volných pracovních míst 150 917, o 7819 víc než v únoru. Jedno volné místo tak v průměru připadalo na 2,4 uchazeče. Situace v jednotlivých krajích je ovšem nadále velmi rozdílná. Nejnižší podíl nezaměstnaných vykázaly Plzeňský kraj (3,1 procenta) a Praha (3,2 procenta). Naopak nejhůře na tom byl se 7,4 procenta lidí hledajících práci Ústecký kraj.

Pokud jde o regiony, pokles nezaměstnanosti zaznamenalo všech 77, vyšší než republikový průměr však mělo 36 z nich. Nejnižší byla v okresech Rychnov nad Kněžnou (1,6 procenta), Praha-východ (1,7 procenta), Mladá Boleslav a Praha-západ (shodně 2,5 procenta). Nejvyšší míru nezaměstnanosti vykázaly okresy Karviná (9,9 procenta) a Most (9,7 procenta). "Stálo by tedy za zvážení, zda se za prací nepřestěhovat. Není totiž problém najít okresy, kde je nezaměstnanost téměř neznámým pojmem. Mnoho průmyslových podniků proto každý den sváží své zaměstnance z desítky kilometrů vzdálených měst a obcí, nebo je rovnou hledá v zahraničí," připomněla Markéta Šichtařová, ředitelka společnosti Next Finance.

Zaměstnavatelé měli v březnu největší zájem o řidiče autobusů, tramvají a nákladních automobilů, zedníky, montážní dělníky, uklízeče, kuchaře, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, obsluhu vysokozdvižných vozíků či nástrojáře. V evidenci úřadu práce tak zůstávají hlavně lidé s nízkou kvalifikací. Se základním či nedokončeným středním odborným vzděláním, ale i s maturitou či výučním listem. Průměrný věk nezaměstnaných činil v březnu 42,6 roku. Mezi evidovanými bylo 124 314 lidí ve věku nad 50 let, kteří se na celkové nezaměstnanosti podílejí už téměř 35 procenty, což je znepokojivý stav. Přitom podle průzkumu, který provedla poradenská společnost PwC ČR, se 95 procent šéfů firem obává nedostatku lidí a považuje ho za největší hrozbu pro podnikání.

"Firmy by se měly v první řadě snažit motivovat a udržet si zaměstnance, které mají. Nabrat a zaškolit nové lidi je několikanásobně dražší a v některých oborech téměř nemožné," upozorňuje expertka na řízení lidských zdrojů PwC ČR Andrea Linhartová Palánová. K této motivaci samozřejmě patří zvyšování mezd a platů. "Jejich růst odhadujeme letos na šest procent, v případě žádaných profesí však nepřekvapí ani nárůst do deseti procent," říká analytik ČSOB Petr Dufek.

Jak Dufek zdůraznil, nynější nízká nezaměstnanost neodráží jen nástup sezónních prací, ale je především výsledkem solidního růstu ekonomiky. "Předpokládám, že míra nezaměstnanosti se velmi brzo dostane na čtyři procenta a teprve koncem roku mírně vzroste," uvedl. Šichtařová je přes dosavadní příznivý vývoj skeptická. "Trh práce je nyní natolik rozjetý, že první polovina letošního roku se ponese v duchu klesající nezaměstnanosti. Jenže už během léta se trend otočí a nezaměstnanost začne růst. Zatímco letos čekáme míru nezaměstnanosti v průměru 5,3 procenta, v roce 2018 to bude až 6,5 procenta," předpovídá šéfka Next Finance.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.4.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:05.