Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Rok od zavedení příspěvku na dojíždění: Do práce vrátil dvanáct set lidí (ct24.cz)

Jednou z těch, kteří příspěvek využívají, je Alena Wagnerová z Ústí nad Labem. Od začátku roku pracuje jako pomocnice v mateřské škole v dvanáct kilometrů vzdáleném Malém Březně. "Časově to autobusem vyjde tak kolem půl hodinky," doplňuje.

Místo nemohla najít čtyři roky. Aby mohla dojíždět, úřad práce jí cestu proplácí – patnáct set korun každý měsíc. "Využila jsem toho, podala žádost a vyšlo to, což mě hodně pomáhá," podotýká Wagnerová.

V celém Ústeckém kraji dostávají příspěvek na dojíždění dvě stovky lidí. V celé republice jich je jen o tisícovku víc. "Já si myslím, že si na to lidé musí teprve zvyknout, že musíme šířit tu informaci, že takový příspěvek vlastně existuje," domnívá se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Žádat o příspěvek mohou pouze ti, kteří byli nejméně pět měsíců bez práce. Zároveň musí najít zaměstnání minimálně na půl roku a v místě, kde nemají trvalé bydliště. Doposud stát na příspěvcích vyplatil milion a půl.

Podle opozice i analytiků trhu práce je taková podpora zbytečná. "Mnohem lépe by fungovalo, pokud bychom snížili odvody, čímž bychom umožnili lidem mnohem více si vydělat," myslí si poslankyně a místopředsedkyně TOP 09 Markéta Adamová.

Aby uchazeč o zaměstnání dosáhl na tento příspěvek od úřadu práce, musí splnit několik podmínek. Tou základní je to, že jeho nová pracovní smlouva musí být minimálně na šest měsíců a na pracovním úřadu by měl být uchazeč evidovaný minimálně pět měsíců. Žádost může podat i klient, který je bez práce kratší dobu, v místě svého bydliště ale nemůže sehnat práci kvůli zdravotnímu stavu, péči o dítě anebo přišel o práci kvůli hromadnému propuštění.

Příspěvek se vydává od dubna v pěti krajích - Moravskoslezském, Olomouckém, Jihomoravském, Ústeckém a Karlovarském. Od července k nim přibyl ještě Královéhradecký.

Na dojíždění od deseti do 25 kilometrů by člověk mohl získat 1500 korun měsíčně, na cestu od 25 do 50 kilometrů 2500 korun a na trasu delší než 50 kilometrů 3500 korun. Do vzdálenosti deset kilometrů úřad dávku poskytne jen tehdy, pokud bydliště a místo zaměstnání nespojuje žádná veřejná doprava. Peníze je možné použít na jízdné, nákup pohonných hmot, ubytování i hlídání dětí, uvedla mluvčí.

Příspěvek není možné poskytnout tehdy, pokud člověk v posledním roce už v dané firmě pracoval, nebo bydlí ve stejné obci, jako je práce. Dávka se nevyplácí při dojíždění do zahraničí, výjimkou je jen Moravskoslezský kraj.

"Možná by se stát měl víc zaměřit na podporu malého a středního podnikání, které vytváří pracovní příležitosti v těch regionech, kde nebydlí tolik lidí," dodává Jiří Halbrštát, manažer náboru a marketingu ManpowerGroup. Češi navíc nejsou příliš ochotní za prací dojíždět. Co není problém pro Alenu Wagnerovou, vidí jinak Tomáš Černý. Před týdnem ho propustili z OKD, teď hledá novou práci. "Když si představíte, že denně strávíte dvě hodiny a možná i víc někde na cestách, tak pak se vám stane, že z osmihodinové pracovní služby máte najednou deset, jedenáct hodin," uvažuje Černý. Ministerstvo chce ale v programu pokračovat i další rok.

Zdroj: ct24.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.4.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 25.8. 2019 000 04:58.