Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Mikrojesle jsou mezi rodiči hitem (5plus2.cz)

Kateřina Zapletalová z Jirkova se chtěla po dovršení dvou let dcery Amálky vrátit do zaměstnání. Stála ale před problémem, kdo se o dcerku během pracovní doby postará. Do školky by ji pro nízký věk nepřijali, oba rodiče mladé maminky jsou zaměstnaní a manžel pracuje v několikadenních turnusech mimo bydliště. Rozhodla se proto pro mikrojesle. "Byla to nejlepší varianta. Pracuji na částečný úvazek na ranní směny, ráno sem Amálku přivedu a po poledni ji vyzvednu. Je tu malý kolektiv dětí, vychovatelky tak mají prostor se každému dítěti věnovat individuálně. Dcera si tu rychle zvykla," svěřila se maminka.

Podobných zařízení, jež se mohou starat maximálně o čtyři děti ve věku od půl roku do čtyř let, vzniklo na severu Čech v poslední době několik - vedle Jirkova i v Proboštově a Krupce na Teplicku - a chystají se otevřít další, a to v Žatci, Chomutově a Lomu u Mostu. Mikrojesle mohou existovat díky finanční podpoře pilotního projektu ministerstva práce a sociálních věcí, který potrvá do konce příštího roku, a cílí na rodiče, jež chtějí při rodičovské pracovat například na částečný úvazek, ale nemohou ve svém okolí sehnat náhradní péči o děti. Využít je mohou i rodiče, kteří podnikají, vzdělávají se nebo aktivně hledají zaměstnání.

Rezort získal peníze z Evropského sociálního fondu a díky dotacím mají rodiče s umístěním dětí do mikrojeslí jen minimální náklady. Školné se totiž neplatí, rodiče musí zajistit pouze stravu a přispět na hygienické potřeby. Mezi rodiči se tak vzhledem k příznivým podmínkám o mikrojesle rozpoutal nebývalý zájem. Je to vidět i na původních počtech ministerstva. Zprvu chtělo dotovat 52 mikrojeslí v celém Česku, vzhledem k velkému zájmu však nakonec podpoří vznik více než 70 zařízení. V Jirkově služba funguje od letošního února v prostorách spolku Archa 777. To má s péčí o děti zkušenost, provozuje i dětskou hernu a miniškolku, která nabízí krátkodobou péči pro rodiče s dětmi na mateřské dovolené a pro děti starší čtyř let. "Chtěli jsme služby rozšířit i pro rodiče mladších dětí. Zájem je obrovský, plno jsme měli okamžitě a maminky se neustále ptají. Nyní se nám tu sešly děti, kterým je kolem dvou let," řekla hlavní vychovatelka Jana Křelinová.

Mikrojesle jsou otevřeny pět dní v týdnu od 6.30 do 18 hodin a rodiče mohou děti přivést kdykoli během dne. V péči o ně se střídají dvě vychovatelky. "Pro děti zajišťujeme pestrý program, který je založený na hraní. Každý den je jiný, máme pohybové aktivity na rozvoj hrubé motoriky, tvoření, čteme si pohádky. Když je hezké počasí, chodíme ven. Aktivity jsou uzpůsobeny věku dětí a jejich schopnostem," vysvětluje Křelinová. Práce na zázemí pro nové mikrojesle Chmeláček právě finišují v Žatci. Zřizuje je tamní Vzdělávací centrum Podkrušnohoří. "Spolupracujeme s radnicí, která nám poskytla městský byt. Vybavili jsme ho pro potřebu zařízení. Otevřeme na začátku dubna," uvedla vedoucí centra Eva Kapicová s tím, že i tady zájem převyšuje nabídku. "Kapacitu máme naplněnou, už se nám hlásí rodiče na termíny v příštím roce," doplnila Kapicová.

Zdroj: 5plus2.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 7.4.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:31.