Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Vláda už chce rozhodnout, jak pomoct pečovatelům (Hospodářské noviny)

Předlohu dnes bude znovu řešit vláda. Minulý týden její projednání kvůli řadě sporů posunula. Pomoc rodičům trojčat nebo čtyřčat by měla být jedním z bodů, kde se koalice hádat nebude. V roce 2015 se v Česku trojčata narodila ve třinácti případech, čtyřčata nepřišla na svět žádná. "Je to věc technického rázu, myslím, že to nemůže být takový problém," řekl k návrhu šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Jiných připomínek k zákonu jsou ale stovky. Marksová se například neshodne s ministerstvem financí Andreje Babiše (ANO) na tom, zda je vhodné v zákoně zafixovat minimální sumu, která by šla na dotace v sociálních službách. Babiš však říká, že jeho připomínky nejsou ty nejzávažnější. "Přetrvávají zásadní výhrady od poskytovatelů, příjemců, státní správy, samosprávy, sociálních partnerů i odborné veřejnosti," uvedl. Novelu kritizuje i ombudsmanka Anna Šabatová. Novela také navyšuje z 13 200 na 19 200 korun měsíční příspěvek pro lidi, kteří žijí doma a jsou plně závislí na pomoci druhých. "Když tito lidé půjdou do nějakého zařízení, stát zaplatí mnohem víc," odůvodňuje návrh Marksová, která chce podpořit péči v domácím prostředí.

Za důležitý ho považuje především Národní rada osob se zdravotním postižením. Ta ale kritizuje, že Marksová chce mezi sociální služby zařadit i hospice a zařízení pro ohrožené děti. "Jsme přesvědčeni, že tím se výrazně mění celý charakter zákona," kritizuje předseda rady Václav Krása. Právě začlenění zařízení pro ohrožené děti (jako jsou třeba Klokánky) mezi sociální služby označuje Marksová za prioritu. Koalice se na něm ale zatím neshodla.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po minulém neúspěšném projednání uvedl, že je "namístě", aby vláda už o novele rozhodla. Jinak už není pravděpodobné, že do voleb stihne projít sněmovnou. Bělobrádek se nechtěl předem k jednotlivým sporným bodům vyjadřovat s tím, že je do poslední chvíle budou posuzovat lidovečtí analytici. "Jsme dohodnuti s ministryní, že se eventuálně sporné věci budou hlasovat po jednotlivých bodech tak, aby se rozhodlo a ‚nezabil‘ se celý zákon," dodal vicepremiér.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 29.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:33.