Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2017 » Březen:

Marksová si plácla s ženou miliardáře Tykače. Kvůli školním obědům zadarmo (blesk.cz)

Obě jsou vícenásobné matky. Michaela Marksová má dvě děti, Ivana Tykač s miliardářem Pavlem Tykačem rovnou osm. Nyní se rozhodly pomoci společně dětem samoživitelů a samoživitelek a rodinám v sociální nouzi. Zaměřují se totiž společně na dostupnější obědy pro školáky. Resort práce a sociálních věcí se chystá co nevidět vyhlásit novou dotační výzvu „Potravinová pomoc dětem ve vážné sociální nouzi“. Přijde s ní do konce března, týká se přitom školního roku 2017/2018. Cíl je jasný – zpřístupnit více dětem ze špatných sociálních poměrů školní obědy.

„Žádné dítě by nemělo mít ve škole hlad. Pokud rodiče nedokáží dětem obědy ve škole zaplatit, není to chyba jejich dětí a neměly by kvůli tomu děti trpět hladem,“ prohlašuje ministryně Marksová. Podle MPSV v rodinách na dávky v hmotné nouzi žije v Česku asi sto tisíc dětí. Připraveno pro tento dotační program je nyní nově 35 milionů korun. Jde o vyšší částku, než MPSV na tento projekt uvolnilo doposud. Podle Petra Habáně, mluvčího resortu, kterému velí Marksová, ministerstvo krajům poskytlo zatím zhruba 19 milionů korun.

V současné době se projekt školních obědů týká škol v Libereckém a Jihomoravském kraji a od letošního školního roku i škol v Praze a Kraji Vysočina. Celkově jde podle údajů MPSV o 3400 dětí ve dvou stovkách škol. Miliardářova žena Ivana Tykač stojí v čele organizace Women for Women, která od roku 2013 zajistila z vlastních zdrojů a z peněz od soukromých dárců obědy už pro zhruba 10 tisíc školáků.

Marksová si slibuje, že díky spolupráci „se ještě více zvýší počet dětí, které budou mít možnost chodit do školní jídelny a dostanou alespoň jednou denně teplé jídlo“. Už dříve Tykač s MŠMT spolupracovala, nyní by se měla spolupráce dále prohloubit.

„Z našeho programu z evropských fondů dosáhneme na děti přesně definované – rodina musí být alespoň tři měsíce na dávkách v hmotné nouzi. Nadace paní Tykač a ministerstva školství ze soukromých i národních zdrojů dosáhnou ale i například na samoživitele těsně nad touto hranicí. Chceme také udělat společné call centrum, aby se školy či kraje mohly obracet jen na jedno místo bez ohledu na to, z jakého zdroje pak peníze půjdou,“ řekla Blesk.cz ministryně Marksová.

Zdroj: blesk.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.10. 2018 000 09:45.