Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2017 » Březen:

Hospice pomáhající umírajícím mají být nová sociální služba, chce Marksová (idnes.cz)

Nová pravidla podle ministryně mají pomoci, aby umírající mohli umřít tam, kde jsou. "Jestli jsou v domově pro seniory, aby mohli zemřít v domově pro seniory. Jestli jsou doma, aby měli sociální službu, která za nimi dojde domů," řekla ve středu ministryně práce a sociálních věcí po jednání vlády.

"V tuto chvíli pojem hospic není zaveden v zákoně. To bychom chtěli změnit. Zavádíme novou sociální službu do našeho zákona, která je právě pro ty osoby, které umírají, a pro jejich blízké příbuzné," uvedla pro iDNES.cz Marksová s tím, že dnes organizace, které poskytují služby umírajícím, jsou soukromé organizace a nejsou zařazené do sociálních služeb. Věří, že když její návrh projde vládou do konce března, nebo ještě na začátku dubna, může být ještě do konce volebního období přijat.

Projednávání zákona zatím vláda přerušila. "Například tam byly velké výhrady k tomu, jakým způsobem by se měla hradit péče v hospicích, jestli to má být ze zdravotního nebo ze sociálního pojištění," řekl Bělobrádek. S Marksovou se ostatní členové vlády dohodli, že se pokusí najít přijatelný kompromis, aby novela měla ve Sněmovně podporu vládní koalice. Hospice jsou prioritou i pro ministra Ludvíka a pro prezidenta

Podpora hospicové péče - a to jak kamenných hospiců, tak těch mobilních - je zásadní i pro ministra zdravotnictví Miloslava Ludvíka, který se i kvůli tomu hned při nástupu do funkce sešel s prezidentem Milošem Zemanem, který zakládání hospiců dlouhodobě podporuje.

K novele zákona o sociálních službách má připomínky řada ministerstev, ombudsmanka, zaměstnavatelé i Národní rada zdravotně postižených. Přerušení jejího projednávání ve středu navrhoval i vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš. "Ten zákon neřeší hlavně profesionální sociální služby," řekl.

Součástí novely je mimo jiné zvýšení příspěvku na péči pro lidi, kteří se bez pomoci neobejdou. Nejvyšší by mohl příští rok vzrůst z 13 200 na 19 200 korun. Návrh počítá také s tím, že rodiče, jimž se narodí trojčata či čtyřčata, by mohli mít nárok na bezplatnou pečovatelku. Mezi sociální služby by se mohly vedle paliativní péče zařadit také klokánky a podobná zařízení. Zpřísnění pravidel pro nemocné zaměstnané vládou prošlo

Na rozdíl od zákona o sociálních službách prošla ve středu Marksové vládou novela zákona o zaměstnanosti. Její součástí je i zpřísnění pravidel pro nemocné nezaměstnané, kteří se kvůli zdravotnímu stavu nemohou dostavit na pracovní pohovor nebo nemohou nastoupit do dohodnuté práce.

"Dnes nemáme nijak možnost zkontrolovat, zda je opravdu nemocný, dodržuje léčebný režim a je doma. Zavádíme možnost, že úředníci z úřadu práce mohou takového člověka zkontrolovat. Bude to podobné, jako když jste zaměstnaný, onemocníte a může vás zkontrolovat někdo z České správy sociálního zabezpečení," řekla ve středu Marksová na tiskové konferenci.

Zákon, který ještě musí schválit parlament, počítá s tím, že zaměstnavatelé s více než polovinou pracovníků s postižením by na zaměstnávání každého z nich mohli dostávat od státu až 10 500 korun měsíčně místo nynějších 8 800 korun.

Zdroj: idnes.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 15.10. 2018 000 10:43.