Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2017 » Březen:

Ministryně Marksová o růstu důchodů (ČT 1)

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

A ještě jeden propočet, tentokrát ministerstva práce. Zmíněný návrh, který by zvýšení penzí navázal na polovinu růstu reálných mezd, by podle něj umožnil zvednout důchody až o víc než 500 korun měsíčně. Klíčové by bylo, jak vysoké budou mzdy a životní náklady v letošním prvním pololetí. V rozpočtu by na tuto variantu bylo potřeba 20 miliard. Návrh ale zatím nemá většinovou podporu. Zásluhou rostoucí ekonomiky se schodek na penzijním účtu, tedy rozdíl mezi vybraným pojistným a vyplacenými penězi, postupně snižuje, bez ohledu na to, že důchody naopak pravidelně rostou. Před 4 roky chybělo asi 50 miliard, teď 16. A politici stále opakují, že celý systém je potřeba reformovat.

Jan BARTOŠEK, místopředseda sněmovny; místopředseda strany /KDU-ČSL/:

Čeká nás důležitý úkol, abychom dokázali připravit důchodovou reformu, která přežije víc jak jedno volební období. Měli bychom mít ambici vytvořit důchodový systém, který bude dlouhodobě udržitelný a samofinancovatelný.

Petr FIALA, předseda strany /ODS/:

Oni zrušili druhý důchodový pilíř, dobře, nesouhlasili s tím, byl to jejich politický program, chápu, ale co nechápu, že tu nemáme žádný návrh řešení, jak se budou financovat důchody v budoucnosti.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

A teď už vítám ministryni práce a sociálních věcí Michaelu Marksovou. My jsme, paní ministryně, slyšeli o možném jednorázovém příspěvku, jednorázovém důchodu, taky o snaze zákonem trvale prosadit a zakotvit vyšší růst penzí, která z těchto dvou věcí má prioritu podle vás?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

To opravdu těžko říct. Podle mého názoru jsou obě velmi důležité a v mých očích mají prioritu obě, protože co se týče té zákonné valorizace, tak to je věc, která by měla trvat i do budoucna, jestliže tam ta změna proběhne, co se týče těch jednorázových důchodů, tak tam si teoreticky můžeme říci, že léta jako byla tato léta, takto bude, když je ekonomický růst a pak třeba, když bude krize, tak to být nemusí.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

My jsme taky slyšeli, že paragrafy, které by zajistily vyšší růst penzí, bude sněmovna projednávat v příštích měsících, na podzim jsou volby. Je to náhoda?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Od té doby, co jsme nastoupili v této vládě, tak každý rok děláme něco buď pro růst penzí, nebo třeba pro navyšování nejrůznějších dávek pro rodiny, zejména pro ty pracující rodiny, takže my jedeme pořád to samé a opravdu si nemyslím, že tohle to by bylo zrovna kvůli tomu, že jsou teď volby.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:

Skoro 3 roky už taky funguje odborná komise pro důchodovou reformu. Váš resort její práci taky zaštiťuje. Zatím prosadila dílčí návrhy, ty už se promítají v zákonech. Proč ale nepřišla s nějakou koncepcí celkové změny, když se o ní pořád mluví?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

Víte, hlavním úkolem této důchodové komise bylo napravit ty křivdy z těch let minulých, to znamená, první bylo odstranění druhého pilíře, který nejen, že nepomáhal tomu veřejnému, ale ještě z něj bral finanční prostředky. Dalším velice důležitým úkolem bylo stanovit tu pevnou hranici odchodu do důchodu, protože v tuto chvíli jsme pořád v situaci, kdy vlastně ten odchod roste donekonečna a jsou, vlastně je to bez hranic, to si myslím, že byly důležité úkoly. A pak nějaké další reformy čekají na další vlády, tady je ale velký problém, v té komisi byly všechny parlamentní politické strany. A my chceme, aby nějaká budoucí reforma byla skutečně velkým konsensem, a to si myslím, že na to zatím není ta chvíle, že opravdu tato komise především žehlila to, co tady bylo napácháno v minulosti.

Zdroj: ČT 1

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 20.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 20.10. 2018 000 13:05.