Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Jak pomoci dlouhodobě nezaměstnaným? Stát jim dá až 50 tisíc za přestěhování (Seznam Zprávy)

Česko má dlouhodobě jednu z nejnižších nezaměstnaností v Evropě. Aktuálně je podle dat Úřadu práce bez zaměstnání "jen" 380 tisíc lidí, tedy 5,1 procenta z těch, kteří by mohli pracovat. Firmy tak stále složitěji hledají vhodné kandidáty na volná místa.

"Je to určitě lepší situace, než kdyby tomu bylo obráceně. Problém je ale dlouhodobá nezaměstnanost. My se snažíme z těch registrovaných na úřadech práce vybrat ty, které nebrzdí například zdravotní omezení, a ty co nejvíce podpořit v tom, aby se na trhu práce uplatnili," řekla v rozhovoru pro Seznam ministryně práce Michaela Marksová. Takových je podle ní asi 70 tisíc.

Jedním z klíčových problémů je podle ní potřeba dostat lidi z oblastí s vysokou nezaměstnaností za prací do míst, kde je. "Máme dva příspěvky. Od loňska příspěvek na dojíždění, který využilo asi 700 lidí. A nově příspěvek na přestěhování, který může být až 50 tisíc korun," popisuje ministryně.

Stěhování musí být o víc než 50 kilometrů vzdušnou čarou, uchazeč o tento příspěvek také musel být nezaměstnaný déle než pět měsíců, a to půl roku před žádostí. A nelze jej vyplatit při stěhování do zahraničí.

Jak to vypadá s nezaměstnaností? Jak se firmy stavějí ke zkráceným úvazkům? Říkají si o ně dnes častěji i muži? A odkud k nám míří pracovníci ze zahraničí? To vše jsme rozebírali ve studiu Seznam Zpráv.

Zdroj: Seznam Zprávy

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 13.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:45.