Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Nezaměstnanost dál klesá, v EU je nejnižší (Právo)

Česko nyní patří mezi země s nejnižší nezaměstnaností na světě, a v rámci Evropské unie je na tom dokonce nejlíp. "Ve světě je nyní asi jen 14 zemí s nižší mírou nezaměstnanosti. Ty jsou přitom převážně v jihovýchodní Asii," upozornil ekonom společnosti Deloitte David Marek.

Podle statistiky Eurostatu činila v lednu sezónně očistěná nezaměstnanost Česka 3,4 procenta, celounijní průměr byl přitom 8,1 procenta. K poklesu nezaměstnanosti v ČR přispívá podle generální ředitelky Úřadu práce Kateřiny Sadílkové růst české ekonomiky i příchod příznivého počasí, které umožňuje postupný rozjezd sezónních prací. To se týká zejména stavebnictví, lázeňství, lesnictví nebo třeba cestovního ruchu.

"Zaznamenáváme též vyšší zájem zaměstnavatelů o pracovníky na veřejně prospěšné práce v souvislosti s jarními úklidy veřejných prostranství. A svou činnost obnovují i živnostníci, kteří dočasně přerušili své podnikání," uvedla Sadílková. Nezaměstnanost bude podle ní zřejmě klesat i nadále.

Nejnižší podíl nezaměstnaných má nadále Praha, a to 3,3 procenta. Naopak nejhůře na tom je tradičně Ústecký kraj, kde nezaměstnanost dosáhla 7,8 procenta. Z okresů mají nejnižší nezaměstnanost Praha-východ a Rychnov nad Kněžnou, shodně 1,8 procenta. Nejvyšší míra nezaměstnanosti pak je na Karvinsku (10,2 procenta) a Mostecku (9,9 procenta). Podíl nezaměstnaných stejný nebo vyšší než republikový průměr má 36 regionů.

Počty nezaměstnaných se v únoru dostaly na nejnižší úroveň od roku 2008 a ve srovnání s loňským rokem je evidováno o zhruba 81 tisíc uchazečů o práci méně. "Daří se snižovat například i počty nezaměstnaných ve skupině mladých. V této kategorii poklesl meziročně počet nezaměstnaných o 5356 osob. Fakt, že mladí lidé snáze nacházejí uplatnění, považuji za velmi důležitý," reagoval na zveřejněná čísla z trhu práce premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Jak dále uvedl, na dnešní mladé generaci bude jednou stát budoucnost celé společnosti, a je také důležité, aby si mladí lidé od počátku osvojovali pracovní návyky. "Nezaměstnanost v této věkové kategorii je tedy společensky dvojnásob škodlivá," dodal premiér. Upozornil pak i na to, že přes rostoucí počet volných pracovních míst stále českým podnikům chybí asi 150 000 zaměstnanců. Velká poptávka je přitom zejména po technických a dělnických profesích.

Prostřednictvím Úřadu práce zaměstnavatelé v únoru nabízeli 143 098 míst. Na jedno volné pracovní místo tak nyní v ČR připadá 2,7 uchazeče. Z toho nejvíce v okresech Karviná (15,1), Jeseník (13,6) a Ústí nad Labem (9,7). "Z celkového počtu volných pracovních míst nabízeli zaměstnavatelé 10 440 pozic na dohodu o provedení práce, 4455 na dohodu o pracovní činnosti," doplnila Sadílková.

Zaměstnavatelé měli podle ní v únoru největší zájem o pomocné pracovníky ve výrobě, dělníky v oblasti výstavby budov, řidiče nákladních automobilů, tahačů a speciálních vozidel, uklízeče, řadové kuchaře, montážní dělníky, pracovníky ostrahy bezpečnostních agentur, svářeče, řezače plamenem a páječe, montážní dělníky elektro a energetických zařízení nebo nástrojáře.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:10.