Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Koalice v parlamentu navrhla vyšší přídavky i slevu na dani na první dítě (idnes.cz)

Přídavky se u rodin, kde alespoň jeden z rodičů pracuje, mají zvýšit o 300 korun měsíčně, a to na 800, 910 a 1 000 korun měsíčně podle věku dítěte. Nárok na něj budou mít nově rodiny s příjmy až 2,7násobku životního minima, nyní je limit na 2,4násobku životního minima. O 150 korun měsíčně se zvýší i sleva na dani na první dítě.

Návrh načetl šéf poslanců ČSSD Roman Sklenák. "Víte, že my jsme tři roky po sobě zde zvyšovali daňovou úlevu na druhé, třetí a další dítě. Nyní jsme se v koalici dohodli, že předložíme návrh, kterým zvýšíme tuto daňovou úlevu i u prvého dítěte, a to konkrétně o 150 korun. Čili nově by daňové zvýhodnění na první dítě činilo 15 204 korun ročně," řekl ve Sněmovně Sklenák. Ohradil se proti nařčení z populismu. To zaznělo z úst místopředsedkyně opoziční TOP 09 Markéty Pekarové Adamové. "Tady je krásně vidět na předkládaných pozměňovacích návrzích, že opravdu se nám blíží volby a snažíme se tady zaujmout jedním zvýšením sociálních dávek za druhým," uvedla místopředsedkyně TOP 09. "To je taková oblíbená replika opozice, že když se navrhne něco pozitivního pro lidi, tak někdo vystoupí a řekne, že je před volbami a že to děláme z populistických důvodů. Ale v našem případě je přece realita úplně jiná. My tady tři roky po sobě každý rok zvyšujeme daňovou úlevu pro rodiny s dětmi," ohradil se šéf poslanců vládní ČSSD Sklenák.

Změnu koalice navrhla do zákona, ve kterém se jedná o změny v čerpání rodičovského příspěvku a kde se ruší omezení horní hranice. "Pak je zde možnost pro rodiče, nebo respektive zejména pro matky, ale i otce, kterým není vyměřena peněžitá pomoc v mateřství, aby nemuseli povinně na rodičovskou na celé čtyři roky a aby si to mohli zvolit i v délce tří let," řekla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD. "Dále se zde navrhuje rušení podmínky sledování docházky dítěte do dvou let do předškolního zařízení," uvedla Marksová.

Ministr pro lidská práva Jan Chvojka navrhl zvýšit příspěvek rodičům, kterým se narodí dvojčata a vícerčata. Rodičovský příspěvek je v současné době nastaven na hodnotu 220 tisíc korun. Stejnou částku dostává rodina s vícerčaty jako rodina s jedním narozeným dítětem. "Přitom je zcela evidentní, že náklady na domácnost s vícerčaty jsou pochopitelně mnohem větší. Pleny, kojenecká výbava, velmi drahé očkování, vše například v případě dvojčat musíte kupovat dvakrát, přičemž rodičovský příspěvek dostanete v podstatě jen na jedno dítě. Není určitě správné, že rodina s dvojčaty dostane od státu zhruba o třetinu méně, než rodina se dvěma potomky s ročním odstupem," uvedl Chvojka.

Zvýšit finanční podporu dlouhodobých pěstounů navrhla poslankyně opoziční TOP 09, místopředsedkyně strany Jitka Chalánková. Měsíční odměna pěstouna by podle jejího návrhu měla vzrůst 8 na 12 tisíc korun, při péči o dvě děti z 12 na 18 tisíc korun a při péči o tři děti ze 20 na 30 tisíc korun. "Odměna dlouhodobého pěstouna není dýško od státu, zájmový kroužek na kapesné, či přivýdělek za péči. Nepříbuzenská dlouhodobá pěstounská péče, kde není ze zákona vyživovací povinnost k přímým členům rodiny, je velmi těžká a vyčerpávající činnost," zdůvodnila Chalánková svůj návrh.

Zdroj: idnes.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.3.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:15.