Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Čerstvým otcům týden doma navíc (Právo)

Pro zavedení nové dávky hlasovalo 103 poslanců, proti bylo 17 ze 143 přítomných. Opoziční pravice a ANO byly proti, ODS už avizovala, že o zrušení otcovské dovolené bude ještě bojovat v Senátu. Zavedení nové sociální dávky (otcovská dovolená by se vyplácela z nemocenské) považuje za nesmyslné.

"Otcovská poporodní dovolená je dávka, kterou mladé rodiny chtějí. Kdo nechce, využít ji nemusí. Já jsem velmi ráda, že ji dnes Sněmovna schválila," řekla Právu ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). "Podstatné je, že to čerpají tatínkové, kteří si platí nemocenské pojištění. Během té otcovské poporodní péče budou brát stejně jako maminka na mateřské, tedy 70 procent z té částky, ze které se to počítá," řekla Marksová.

Rovněž premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) si prosazení otcovské dovolené pochvaloval. "Tyto peníze umožní oběma rodičům, aby si mohli spravedlivěji rozdělit péči o novorozence v tom možná nejnáročnějším, ale také velmi krásném období do šesti týdnů od narození dítěte, aniž by to rodinu nějak zásadněji ekonomicky poškodilo. Zároveň tím napomůžeme, aby otec a dítě k sobě co nejdříve navázali blízký vztah," napsal Sobotka.

Proti otcovské dovolené byla většina poslanců koaličního ANO. "Nejsem z toho šťastná. Už tak máme dostatek nástrojů, aby otcové mohli zůstávat po porodu doma. Maminkám přeju co nejvíc tatínků, co je po porodu podpoří, ale zavést další dávku z nemocenského pojištění je zbytečné," řekla Právu poslankyně ANO Radka Maxová, expertka hnutí na sociální oblast. Ta navíc varovala, že k mužům na otcovské může přijít kontrola, jako je tomu u nemocenské. "Může se stát, že otcové budou tento systém zneužívat a přivydělávat si jinde. Jsem původní profesí kontrolor a apeluji na to, že taková kontrola opravdu může přijít," myslí si Maxová.

Marksová ale zareagovala, že je to nesmysl. "U mateřské ani rodičáku se také nic takového neděje, je to úplná hloupost," řekla serveru Novinky.cz. "Podle poslankyně Maxové se bude otcovská poporodní zneužívat. Jak asi? Narození dítěte či fakt, že platíte nemocenské pojištění, zfalšujete asi dost těžko," napsala pak ironicky na sociální sítě.

Pravicová ODS upozornila, že nová dávka vyjde ročně až na 800 miliónů. ODS a TOP 09 chtěly ve Sněmovně protlačit pozměňovací návrh, aby byla otcovská dovolená vyškrtnuta z novely. "Je to nová nároková dávka. Tyto peníze bychom mohli využít na podporu rodin jiným způsobem. Máme vysoké mandatorní výdaje státního rozpočtu a tímto návrhem se opět zvyšují," řekl ČT předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Rodinám podle něj nové opatření nepomůže. "Jestli se někdo rozhodne mít dítě jen proto, že otec může mít sedm dní dovolené, to přece není žádná pravda," řekl. Otcovskou dovolenou však prosazoval i expremiér Petr Nečas (ODS), když byl ministrem práce a sociálních věcí. Předseda senátního klubu za ODS Jaroslav Kubera má na otcovskou dovolenou radikální názor. "Je to samozřejmě nesmysl. Je to jako oblékání chlapečků do růžových šatiček. Jsou to zvrhlosti, které akorát vedou k menší zodpovědnosti. Polovina této společnosti žije na dávkách, lidé si na to zvyknou a stát se z toho nevymotá," řekl Právu Kubera.

Otcovská dovolená je uzákoněna ve 23 z 28 zemí EU. V celém světě je to kolem 80 zemí. Její délka v Unii se pohybuje od jednoho dne v Itálii do 28 týdnů ve Francii.

Vládní novela původně předpokládala výplatu stoprocentní nemocenské pro dobrovolné hasiče, pokud onemocní kvůli nasazení. Dostávali by tedy při nemoci nebo úrazu při zásahu a také v karanténě z nemocenské celý vyměřovací základ, jako profesionální hasiči. Dolní komora výhodu vztáhla pozměňovacím návrhem Jany Pastuchové (ANO) na všechny dobrovolné záchranáře.

Na sirotčí důchod dosáhne podle předlohy víc dětí. Ministerstvo práce a sociálních věcí uvádí, že se tak zmírní tlak na poskytování dávek, a to zhruba u 4300 sirotků. Penzi by měli mít šanci získat, pokud jejich zemřelému rodiči nebylo ani 28 let a platil v posledních deseti letech aspoň rok sociální odvody či pokud jejich rodiči bylo nad 38 let a platil v posledních 20 letech odvody aspoň dva roky. Podle odhadů by náklady mohly dosáhnout 300 miliónů korun ročně.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 27.2.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:33.