Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Zaměstnával načerno Vietnamce, musí zaplatit pokutu 10 miliónů (Právo)

Podle zprávy SÚIP podnikatel "umožnil 16 fyzickým osobám, cizincům vietnamské státní příslušnosti, výkon závislé práce dělníků ve výrobě, mimo pracovněprávní vztah a současně tím, že umožnil výkon nelegální práce".

Petřík měl zaměstnávat Vietnamce, kteří neměli pracovní povolení, v pronajatých prostorách od firmy Vodňanská drůbež, která patří pod koncern Agrofert, vlastněný do včerejška ministrem financí Andrejem Babišem (ANO).

Podle sdělení SÚIP dostal podnikatel Petřík mnohamiliónovou pokutu za totéž už před dvěma lety. "Jednalo se o opakované porušení právních předpisů, kdy na základě kontroly provedené v roce 2012 byla zaměstnavateli uložena pokuta ve výši 7 300 000 Kč. Tato pokuta je pravomocná," píše se ve zprávě.

Právu tuto skutečnost potvrdil Jiří Macíček, náměstek generálního inspektora SÚIP. "Pokuta byla uložena v roce 2014, a to na základě kontroly provedené v roce 2012. Tato pokuta je pravomocná a o tom, zda ji zaplatil, nemáme informace. Správa a vymáhání pokut uložených orgány inspekce práce je v působnosti místně příslušného celního úřadu," řekl Právu.

Petřík, který podle informací v obchodním rejstříku podniká například ve výrobě textilií, ale i ve výrobě potravinářských produktů, včera Právu na dotaz sdělil, že žádnou pokutu nedostal, a zavěsil telefon. Mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka rozhodně popřel, že by koncern měl s touto kauzou cokoliv společného.

"Sdružení JUDr. Petříka mělo v minulosti v areálu naší provozovny Modřice pronajaté nebytové prostory. Sdružení pana Petříka ale už nemá delší dobu u nás žádné prostory v nájmu. Žádné obchodní ani jiné vztahy nemáme. Pokud docházelo k nějakému nelegálnímu zaměstnávání, je to věc ryze mezi JUDr. Petříkem a příslušnými kontrolními státními orgány," sdělil Právu Hanzelka. Dodal, že společnost Vodňanská drůbež žádné lidi bez pracovního povolení nezaměstnávala a nezaměstnává. Už dřív byla zaměstnavateli uložena pokuta 7,3 miliónu korun.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 6.2.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:43.