Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

MPSV by chtělo zákon o sociálním bydlení vládě dát do konce ledna (epravo.cz)

"Návrh zákona by měl do legislativní rady odejít v příštích dnech," řekla Marksová. Je přesvědčena o tom, že norma má v Parlamentu šanci na přijetí a do voleb se stihne. Ministerstvo práce podle svého mluvčího Petra Habáně "dělá maximum", aby zákon vládní legislativní rada a kabinet dostaly co nejdřív. Nyní se do předlohy zapracovávají připomínky k poslední verzi. Kdy se začne zákonem zabývat vláda, bude záviset na rychlosti posouzení vládní legislativní radou, dodala ministryně.

Podle poslední verze zákona by měl sociální byty přidělovat Státní fond rozvoje bydlení, potřebným by je měl dát do tří let. Obce by mohly sociální byty mít jen dobrovolně. Pokud by je poskytovaly, dostaly by na jejich výstavbu a údržbu i na sociální práci s nájemníky dotace od státu. Bydlení by lidem v nouzi měly zajistit do dvou let.

Podle původních plánů měly obce mít sociální bydlení povinně, zvažovalo se stanovení podílu sociálních bytů v obecním či městském bytovém fondu. V dalších verzích zákona bylo zapojení obcí už dobrovolné. Místo radnic měl pak sociální byty zajišťovat nový úřad pod ministerstvem práce. Zástupci koaličních stran se pak dohodli na tom, že úřad nevznikne a sociální bytový fond bude mít na starosti ministerstvo pro místní rozvoj a jeho Státní fond rozvoje bydlení. Spolupracovat má s úřady práce.

"Koaliční strany stále přicházejí s novými návrhy změn, byť se nacházíme v časové tísni, a nanejvýš tak ohrožují existenci zákona, který má řešit krizovou situaci desetitisíců lidí v nouzi," uvedla iniciativa Mít svůj domov, která sdružuje stovku organizací na pomoc lidem v tísni, odborníků na sociální problematiku i aktivistů. Podle iniciativy představují nové požadavky stran "obstrukční taktiku", zmínila odmítavý postoj ANO a KDU-ČSL.

Vláda ve svém programu a koaliční dohodě uvedla, že připraví a prosadí zákon o sociálním bydlení. Původně měl platit už od začátku letošního roku. Kvůli neshodám koaličních politiků se přípravy protáhly. Počítá se s platností od ledna 2018. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) označil normu za jednu z deseti priorit svého kabinetu pro zbytek volebního období.

Iniciativa Mít svůj domov vyzvala vládu ke schválení návrhu normy do konce ledna. Na podporu zákona svolala na 30. ledna na 17:00 shromáždění na pražské Staroměstské náměstí. K poslední verzi zákona má výhrady. Vadí jí například to, že by lidé v tísni měli na sociální byt čekat až dva či tři roky.

Podle nedávného průzkumu 71 procent dospělých uvedlo, že by měl existovat zákon s povinností obcí mít sociální byty. Z lidí nad 55 let si to myslelo 82 procent. Tento názor měly čtyři pětiny příznivců a voličů ČSSD, ANO a KDU-ČSL a přes 70 procent voličů ODS a TOP 09.

Zdroj: epravo.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 30.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:59.