Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Marksová na nákupech. Podpořila zaměstnance Albertu s nízkými platy

"Není možné, aby například supermarket v České republice, na Slovensku a v Rakousku, který má stejné zboží, platil jinak za stejnou práci, aby byly rozdíly ve mzdách tak obrovské. Je nehorázné mít za stejnou práci nižší plat," rozhorlila se ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Na kontrolu se vypravila do pražské prodejny Albert v pražských Nových Butovicích.

Marksová prodejnu navštívila ve středu, a to za doprovodu předsedkyně odborových organizací OSPO Renaty Burianové a členů vedení řetězce Albert Ctirada Nedbálka a Michala Pavelky. Politička s manažery i řadovými zaměstnanci hovořila o mzdách a pracovních podmínkách. Společnost Ahold vlastnící prodejny Albert navýšila od prvního ledna mzdy těmto zaměstnancům v průměru o 8,5 procenta, podle řady kritiků je to ale příliš málo.

Marksová se situaci v Albertu věnuje dlouhodobě. Nejdříve napsala kvůli nízkým výdělkům nizozemské firmě Ahold, která v Česku Alberty provozuje, dopis. S nizozemským velvyslancem pak o problému jednal také premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). O mzdových rozdílech u téže firmy v Česku a ve Francii se zmínil i francouzskému prezidentovi Françoisi Hollandovi při jeho loňské návštěvě ČR.

Podle předsedkyně Odborového svazu pracovníků obchodu Renáty Burianové jsou výdělky v obchodech nízké a měly by se zvednout. Liší se mzdy i podmínky v jednotlivých řetězcích, ale také podle regionů. Odbory si loni stěžovaly na to, že provozní pracovníci v Albertech vydělávají v průměru kolem 12 500 korun hrubého. Burianová uvedla, že se po vyjednáváních podařilo dohodnout zvýšení. Průměrná částka činí nyní asi 14 tisíc korun, uvedla odborářka. Podle vedení společnosti je výdělek vyšší, a to i o 2000 korun.

Na pracovní podmínky a mzdy v jednotlivých řetězcích se podle ministryně zaměřila také inspekce práce. Do několika týdnů by měla mít výsledky kontrol.

V Albertu zaměstnanci na provozních pozicích v obchodech v průměru vydělávají při plném úvazku 15 500 korun včetně variabilní složky. Od ledna dostali 8,5 procenta k platu navíc.

Jinde už navýšili platy dříve, navíc velmi výrazně. Například Kaufland loni zvýšil platy svých zaměstnanců až o 20 procent, týkalo se to zejména provozních pozic. "S ohledem na diskrétnost a v zájmu našich zaměstnanců vám výši jednotlivých platů nemůžeme sdělit," odpověděl na dotaz mluvčí společnosti Michael Šperl.

S účinností od 1. srpna 2016 došlo k výraznému zvýšení mezd také v prodejnách společnosti Penny Market. Základní mzdy v prodejnách byly navýšeny všem zaměstnancům plošně. Základní mzdová pásma u pokladních byla navýšena o 2300 Kč. Všechna mzdová pásma u vedoucích prodejen a jejich zástupců budou navýšena o 1000 Kč. Zvýšení mezd se týkalo všech pracovních pozic v prodejnách, a to u jak stávajících, tak i nově příchozích zaměstnanců.

"Z naší strany to znamená poskytnout zaměstnancům takové podmínky, které jsou férové, motivující a mzdově velmi konkurenceschopné s jinými nabídkami," vysvětlil Espen Berge Larsen, CEO společnosti Penny Market v České republice.

Zdroj: tyden.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 27.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:15.