Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Novelizace zákoníku práce prošla úvodním kolem schvalování

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová označila předlohu za kompromisní. Cílem je podle ní prohloubit flexibilitu pracovněprávních vztahů a současně posílit ochranu zaměstnance.

Ochranu matek má zvýšit požadavek na zaměstnavatele, aby písemně zdůvodnili závažné provozní důvody, proč nemohou poskytnout zkrácený pracovní úvazek. Matky či otcové by měli mít také nárok na stejnou práci, jakou vykonávali před odchodem na rodičovskou dovolenou.

Ministryně také vysvětlovala, proč je podle názor předkladatelů novelizace důležitá úprava práce z domova. Za nesmysl označila například tvrzení, která se v souvislosti s normou objevila zejména na sociálních sítích, že inspekce práce bude moci v bytech kontrolovat třeba kluzkou podlahu nebo ostré nože. Inspektoři jen tak k někomu domů jít nemůžou, podotkla ministryně. "Objevila se řada nepřesných a zavádějících informací. Navrhovaná úprava jenom zpřesňuje to, co už je v zákoníku práce obsaženo," zdůraznila Marksová. Novela podle ní dává návod k tomu, jak se s povinnostmi, které už existují, lépe vyrovnat.

Ochrana zaměstnavatele Norma by měla podle ministryně v jistém ohledu více chránit samotné zaměstnavatele. Zakotvuje možnost písemné dohody o práci z domova, která by vymezila i pracovní dobu. Pokud vznikne doma nějaký úraz, který bude zaměstnanec označovat jako pracovní, je dobré vědět, od kdy do kdy práci vykonával, uvedla Tominová.

Stejně tak je podle ní již nyní stanoveno, že zaměstnavatel je povinen zaměstnanci hradit náklady související s prací. "Jen jsme zpřesnili obecný paragraf a výslovně jsme uvedli, že to lze (u práce z domova) hradit i paušální platbou. Není to povinnost," uvedla. Předloha je nyní ve Sněmovně před druhým čtením. Novinky by měly být účinné od července.

Novela v minulosti vyvolala střet mezi odbory a zaměstnavateli kvůli požadavku uzákonění pětitýdenní dovolené nebo zrušení neproplácení nemocenské v prvních třech dnech stonání. Tripartita se nakonec v červnu dohodla že tyto sporné body v normě nebudou.

Česko má nový zákoník práce od ledna 2007. Od té doby se pracovní kodex měnil už téměř čtyřicetkrát.

Zaměstnavatelé jsou v případě této novelizace obezřetní, jak ukázalo i podzimní Legislativní Forum, kterého se účastnili zástupci členů PMF. Jak připomněl Jan Rafaj, ředitel pro personalistiku a vnější vztahy ze společnosti ArcelorMittal, nejlepší pro firmy bude, když se zákoník práce příliš nezmění. "Pro byznys potřebujeme předvídatelné prostředí, a i když některé úpravy nejsou ideální, jsme s nimi sžiti. Katastrofou by byla velká rekodifikace, se kterou bychom se museli roky prát."

Zdroj: HR Forum

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 19.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 20:15.