Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Vláda jedná o rozvoji regionů i bydlení (Nova)

Eliška ZVOLÁNKOVÁ, redaktorka:
Dobré poledne. V podstatě celý tento bod je o konkrétních změnách, které je potřeba udělat. Jde například o to zabránit vlastníkům bytů předražovat nájemné nebo také pohlídat, aby ty budovy a byty byly v odpovídajícím stavu, tedy ne v tom havarijním, jak často bývají. Se mnou je tu teď ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová, která tento materiál předkládá společně s ministrem pro lidská práva. Dobré poledne.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Dobré poledne.

Eliška ZVOLÁNKOVÁ, redaktorka:
Paní ministryně, jak těchto konkrétních změn chcete dosáhnout a které další to například jsou?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
My v podstatě žádáme ostatní resorty o pomoc, protože ne všechno můžeme řešit jenom úpravou dávek. Takže se jedná třeba o to, aby stavební úřady a hygiena pomohly úřadům práce říci, které byty jsou skutečně obyvatelné z hlediska stavebních a hygienických standardů a které ne, protože my v současné době vyplácíme dávky vlastně do čehokoli, protože není žádný předpis, který by říkal, že byt v takovém a takovém stavu je neobyvatelný. A další ty úkoly se týkají toho, aby třeba ta společenství vlastníků bytových jednotek nebo jejich předsednictvo, aby se mohlo vyjadřovat k tomu, co se děje s ostatními byty v tom domě, protože dnes vlastně zejména na severu Čech a severu Moravy dělají obrovské potíže lidé, kteří skupují ty volné byty, nastěhují do nich ty sociálně nejslabší, ale potom nedávají dál ty dávky, oni si vlastně vemou ty peníze za energie, ale už je neplatí. To znamená, že v extrémním případě třeba celý ten dům je potom odpojen od energie.

Eliška ZVOLÁNKOVÁ, redaktorka:
Do kdy byste tyto změny chtěli tak nějak prosadit do praxe?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Tak samozřejmě co nejdřív. Nicméně je to v horizontu mezi půl rokem a rokem. Ale záleží to na ostatních ministerstvech.

Eliška ZVOLÁNKOVÁ, redaktorka:
Podařilo by se třeba tímto způsobem snížit počet lidí v těch sociálně vyloučených lokalitách? Myslím tím třeba jim dát důstojnější bydlení nebo v čem to má vlastně pomoci?

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:
Tohle to spíše má pomoci odstranit taková, takové ty největší, nejvíc komplikované věci, kdy opravdu ti nájemníci devastují ty byty, ruší ostatní a my jim stále platíme dávky. Co se týče zajištění důstojného bydlení pro širší skupiny obyvatel, zdaleka ne jen pro ty sociálně nejslabší, tak na to musíme prosadit zákon o sociálním bydlení, který je teď těsně před odesláním na vládu.

Eliška ZVOLÁNKOVÁ, redaktorka:
Děkuji vám za rozhovor a předáváme slovo zpátky do studia.

Zdroj: Nova

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:32.