Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

V prosinci bylo o 72 tisíc nezaměstnaných méně než před rokem. Nejméně od roku 2008 (novinky.cz)

K poslednímu prosincovému dni úřad práce evidoval 381 373 uchazečů o zaměstnání. Méně evidoval naposledy v prosinci 2008 – 352 250 nezaměstnaných. Drobný meziměsíční nárůst úřad interpretuje ukončováním sezónních prací.

"S příchodem zimy postupně končí sezónní práce a do evidence se už hlásí ve větším počtu i lidé, jimž k 31. 12. 2015 skončily termínované pracovní smlouvy a dohody, nebo například živnostníci, kteří dočasně přerušili svou činnost," uvedla generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

Meziročně se o téměř 30 tisíc zvýšil počet volných pracovních pozic. Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadu nabízeli téměř 132 500 míst, což je nejvyšší prosincová hodnota od roku 2007.

"Nezaměstnanost během celého loňského roku kopírovala klasickou vývojovou křivku zohledňující sezónní vlivy, zároveň ale v meziročním srovnání setrvale klesala a naopak rostl počet volných pracovních míst. Situace na trhu práce se tedy, díky rostoucí ekonomice, dostala na hodnoty před hospodářskou krizí," zdůraznila Sadílková.

"Podíl nezaměstnaných osob za celý rok 2016 dosáhl pěti a půl procenta, což je o jeden procentní bod nižší hodnota než v roce 2015 a zároveň nejnižší hodnota za posledních osm let. Vývoj na trhu práce v minulém roce byl nad očekávání příznivý," připomněl hlavní ekonom ING Jakub Seidler.

"Míra nezaměstnanosti se tak již nachází na své přirozené míře, což bude dále tlačit na růst mezd, které by měly v letošním roce zrychlit o zhruba čtyři a půl procenta," dodal. Zdroj: Novinky.cz

Zdroj: Novinky.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 10.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:32.