Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Marksová bojuje o byty pro všechny

Poslední návrh vznikl těsně před Vánocemi a měl by jít do vlády ještě v lednu. Obsahuje řadu kompromisů, přičemž uleví hlavně obcím. Ty měly původně v systému komukoli v "bytové nouzi" ze speciálního fondu zajistit byt za snížené sociální nájemné, které by doplatil stát z dávek. Pokud by to neudělaly, hrozily by jim pokuty.

Aktuálně má být ale účast obcí v systému dobrovolná. "Je určitě dobře, že to pro obce nebude povinné," vítá změnu místopředseda Svazu měst a obcí a zároveň starosta Velkého Oseku Jan Drahovzal.

Podle mluvčího ministerstva práce (MPSV) Petra Habáně by obce k dobrovolnému zapojení měly motivovat finanční prostředky na poskytování sociální práce a rovněž na investice do pořizování, rekonstrukcí sociálních a dostupných bytů nebo na jejich novou výstavbu. Dle Habáně se počítá s 800 miliony korun ročně na sociální práci a se třemi miliardami na provozní a investiční dotace. "Za těchto podmínek bychom asi na zastupitelstvu zvážili, že bychom se dobrovolně zúčastnili," předjímá Drahovzal.

Pokud více obcí účast odmítne, klíčovým prvkem systému se stanou nově vzniklé krajské pobočky Centra pro sociální bydlení. Má jít o úřad podřízený MPSV, na který by přešly povinnosti původně určené úřadu práce – ověřit, zda je žadatel kvalifikovaný na to, aby získal od státu byt. Jestliže žadatel podmínky splní, vystaví mu centrum potvrzení. Pokud jde o obyvatele obce, která v systému dobrovolně funguje, zajistí mu dostupný či sociální byt (a sociálního pracovníka) obecní úřad. Pokud ne, bude to na novém Centru pro sociální bydlení, které by podle návrhu mělo spravovat fond bytů v daném regionu a z něj byty žadatelům přidělovat.

Důležitým bodem, který se Marksové zatím povedlo zachovat, je široké vymezení cílové skupiny. Nadále má mít na byt nárok domácnost, jež vydává na bydlení přes 40 procent čistých příjmů a zároveň jí zbude méně než 1,6násobek životního minima. Takových jsou v Česku statisíce.

Jedna změna už však reflektuje, že původní očekávání byla nadsazená. Ve staré verzi zákona měla mít obec povinnost přidělit žadateli byt do šesti měsíců. Předpokládalo se, že do té doby může žadatel fungovat třeba v azylovém domě. Nyní lhůty vzrostly na dva až tři roky.

"Lze předpokládat, že postupně se bude tato lhůta zkracovat, protože systém bude již vybudován. Bohužel doplácíme na nečinnost z minulosti a také na nedostatečně podporované nájemné a dostupné bydlení v Česku," vysvětluje mluvčí ministerstva Habáň. Ministryně Marksová se sice dohodla s obcemi, zákon přesto nemusí projít. Proti jsou zástupci koaličních stran, jejichž hlasy ministryně k prosazení potřebuje. Poslanci Janu Bartoškovi, expertovi KDU-ČSL na sociální problematiku, vadí princip "bytů pro všechny" jako takový. "Odmítám, aby stát rozdával byty. Každý, kdo má zkušenosti s placením nájmu nebo hypotéky, ví, že bydlení je nákladná a zásluhová věc," říká s tím, že v současné verzi návrh podpořit nehodlá. Odmítavě se k zákonu dlouhodobě staví i hnutí ANO a jím vedené ministerstvo pro místní rozvoj.

Zákon jako takový naopak podporuje nezisková organizace Platforma pro sociální bydlení, která odstartovala kampaň za jeho přijetí. Podle jejího předsedy Štěpána Ripky je nejlepším řešením přijmout aktuální návrh – i když i vůči němu má platforma výhrady. "Musí být zajištěny nové pravomoci a mechanismy pro výstavbu státního sociálního bydlení i na území obcí, které se nebudou dobrovolně účastnit systému sociálního bydlení," vypichuje Ripka jednu z připomínek.

I z podrobného hodnocení nového návrhu, které platforma vypracovala, vyplývá, do jaké míry se aktuální znění zákona odklání od původní varianty. Zatímco "podzimní" návrh naplňoval 13 z 15 jejich "tezí dobré legislativy sociálního bydlení", ten současný již splňuje jen sedm z nich.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 6.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:30.