Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Senioři si po letech výrazněji polepší. Důchody porostou o stovky korun (Blesk.cz)

Důchody v Česku rostly v minulých letech jen velmi mírně – od roku 2011 se zvýšily jen zhruba o necelou tisícovku. Mohl za to i komplikovaný postup, který bylo nutné absolvovat, aby se částka zvýšila.

Loňský rok ale přinesl změnu, a to díky snaze ministryně práce Michaele Marksové (ČSSD), která připravila novelu umožňující zvýšení důchodů jen díky souhlasu vlády. Původně ministerstvo navrhovalo, že by kabinet mohl penze "volně" zvyšovat až o 1,7 procenta. Poslanci ale nakonec odsouhlasili hranici ještě vyšší, a to až 2,7 procenta.

Vláda této možnosti hned využila a už v průběhu roku schválila výraznější navýšení. V průměru se tak penze od ledna zvednou o 309 korun. Konkrétně se základní výměra důchodu zvýší o 110 korun a procentní výměra potom o 2,2 procenta. Pokud tedy senior pobírá dnešní průměrný důchod 11 441 korun, stoupne mu od ledna na 11 750 korun. Minimální nárůst bude 110 korun, většinou si ale důchodci polepší více.

Schválen byl také návrh, aby horníci mohli chodit do penze o pět let dřív. Projednává se také novela, která má "zastropovat" věk odchodu do penze na 65 letech, zatím ale není jasné, zda projde.

Schodek důchodového účtu loni dosáhl 14,94 miliardy korun. Příjmy sice rostly rychleji než výdaje na důchody, pořád jsou ale menší než vyplacená suma.

Zdroj: Blesk.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 2.1.2017

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:18.