Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Prosinec:

Ostrý nůž či kluzkou podlahu při práci doma kontrolovat nebudeme, slibuje Marksová

Marksová tak reagovala na novou kritiku od TOP 09 a pirátů. Ti jí vytýkali, že změny, které navrhla, zdecimují home office tak, že firmy přestanou tento benefit nabízet. Konkrétně mluvili třeba o proplácení nákladů na práci z domova či odpovědnost firmy za úrazy v domácnosti nebo o opatřeních, která mají předcházet vzniku stresu u zaměstnanců a zajišťovat jim sociální kontakt.

"Novela jen zpřesňuje to, co už existuje. S návrhem souhlasili jak zástupci zaměstnanců, tak zaměstnavatelů. Podmínky byly upraveny na základě jejich připomínek. Co se týče výtek, že inspektoři práce budou v bytech kontrolovat kluzkou podlahu či ostrý nůž, tak to je nesmysl. Inspektoři kontrolují jen samotného zaměstnavatele," uvedla Marksová.

Podle ní je hlavní snahou novely přimět zaměstnance a zaměstnavatele k tomu, aby se dopředu dohodli na podmínkách práce z domova a vyjasnili si pravidla. Nové je v ní například to, aby zaměstnavatelé předcházeli vzniku stresu u zaměstnanců. "Na evropské úrovni se to velmi řeší a je to důležité. V novele je to uvedeno obecně a je na zaměstnavateli, jaký plán pro své zaměstnance vytvoří," uvedla Marksová.

Novela prošla v parlamentu zatím prvním čtením. Původně se počítalo s tím, že začne platit v dubnu příštího roku - to už se ale nestihne. "Harmonogram je nyní takový, že v lednu by měla jít do druhého čtení a s účinností se počítá od 1. července 2017," dodala ministryně.

Práce z domova je jedním z nejžádanějších benefitů. Zářijový průzkum Jobs index společnosti LMC ukázal, že pro třetinu lidí je home office hned druhý nejdůležitější benefit a jsou ochotni kvůli němu změnit firmu. Pro 15 procent dotázaných je dokonce cennější než růst platu o desetinu.

Firmy proto home office nabízejí při náboru nových lidí čím dál tím více. Z dat pracovního portálu Jobs.cz vyplývá, že home office nabízejí firmy u každé desáté vypsané pozice, zatímco v roce 2010 byl nabízen jen u 1,5 procenta inzerátů.

Zdroj: aktualne.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 16.12.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 12:10.