Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Maminkám ulehčí mikrojesle (5plus2)

Mikrojesle nezapřou inspiraci například německým konceptem Tagesmütter. Budou poskytovat péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku v kolektivu maximálně čtyř dětí, jejich rodiče na mateřské či rodičovské dovolené se tak budou moci díky jeslím postupně zapojovat do pracovního procesu. "Ze zahraničních zkušeností, kde obdobná zařízení fungují už řadu let, vyplývá, že služby poskytující péči o nejmenší děti by měly být dostupné všem zájemcům, tedy jako veřejná služba. Soukromá zařízení jsou totiž pro řadu rodičů finančně nedostupná," uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.

To potvrzuje i Dana Šestáková z Lesního klubu Samorost v Proboštově, jehož projekt mikrojeslí u ministerstva uspěl. "Budeme cílit na matky na rodičovské, které chtějí pracovat například na částečný úvazek, ale nemohou ve svém okolí sehnat kvalitní péči o své děti. Nejbližší jesle jsou v Teplicích, které jsou však zcela zaplněné a stojí 4500 měsíčně. Naopak v mikrojeslích budou rodiče hradit pouze příspěvek na provoz," upozornila Dana Šestáková.

Výrazně nižší poplatky než běžné jesle umožní mikrojeslím příspěvek z Evropského sociálního fondu, z něhož mohou zřizovatelé hradit vybudování zázemí či mzdy pečujících osob. "Zaměstnáme dvě chůvy. Předpokládáme, že se nám v mikrojeslích při denním režimu čtyř dětí vystřídá 10 dětí týdně. Některé totiž mohou přijít jen na dopoledne nebo jen v určité dny," doplnila Šestáková s tím, že mikrojesle budou otevřené od 7.30 do 17.00.

Projekt vypsalo ministerstvo primárně pro obce, které by měly zájem mikrojesle pro své občany založit. Pokud o podporu mikrojeslí požádal jiný subjekt, bude muset s obcí úzce spolupracovat. "Starostka Proboštova nám vytipuje rodiny, které by se mohly do projektu zapojit. Mohou to však být i lidé ze širšího okolí," upřesnila Dana Šestáková. Proboštovský Lesní klub Samorost nyní tvoří dvě maringotky se zázemím, v příštích týdnech by zde měl začít vznikat i dřevěný domek právě pro potřeby mikrojeslí. "Bude to ve vyšším standardu než maringotky, protože to bude pro mladší děti," dodala Dana Šestáková.

Práce na zázemí pro nové mikrojesle právě finišují i v Krupce. Zřídí je tu Azylový dům pro matky s dětmi Agapé a sídlit budou v ulici Pod dolní drahou, kde Agapé provozuje sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi. "Mikrojesle bychom měli otevřít nejpozději k 1. březnu příštího roku. Už máme vytipované i zaměstnance, celkem bude pro zajištění jeslí potřeba 2,5 úvazku," poznamenal vedoucí azylového domu Pavel Majerák. Krupské mikrojesle tak budou v první řadě pomáhat právě klientkám azylového domu, které by chtěly při rodičovské dovolené docházet na rekvalifikační kurzy nebo pracovat na částečný úvazek. "Jesle budou navazovat na naši aktivizační službu, aby se ženy mohly snáze zapojit do pracovního procesu," doplnil Majerák.

Pilotní projekt podpory mikrojeslí potrvá tři roky, poté jej ministerstvo vyhodnotí. Za tu dobu v Česku podpoří 57 mikrojeslí celkem 105 miliony korun.

Zdroj: 5plus2

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 25.11.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:48.