Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Inspektoři nachytali podvodníky (Mladá fronta Dnes)

Od letošního ledna do konce září takto zaměstnanci Úřadu práce ČR ve Středočeském kraji vyrazili do terénu ve více než pěti tisících případech a provedli dalších více než šest tisíc sociálních šetření. "Jen ve středních Čechách šlo ke 30. září celkem o 11 497 šetření. Na základě zjištěných skutečností jsme zamítli 109 nových žádostí o některou z dávek hmotné nouze a odejmuli 226 už vyplácených dávek," uvedla Beránková. Podmínkou potrestal soud další Středočešku, která zatajila příjmy svého manžela a vylákala tak na úřadu práce přes 118 tisíc korun na příspěvku na bydlení. A dokonce 20 měsíců ve vězení stráví muž, který přestože vlastnil nemovitost i několik automobilů, vylákal na státu na živobytí a bydlení 120 tisíc.

"Naši lidé v průběhu šetření ověřují, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu. V opačném případě úřad práce dávku odejme či sníží," vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková.

U některých příspěvků musí úředníci jednat okamžitě. Kromě cíleného poradenství právě kontroloři v terénu mohou prý dlouhodobě nezaměstnané lidi na dávkách motivovat k aktivnějšímu hledání práce.

Pro přiznání dávek v hmotné nouzi je podstatné, kolik lidí žije ve společné domácnosti a jaké jsou jejich příjmy a společné výdaje či jaký mají majetek. Úředníci posuzují, zda žadatel žije v bytě nebo v domě, jak velkou plochu obývá se všemi členy domácnosti, jestli má garáž, zahradu a jak je domácnost vybavená.

Díky odhaleným podvodníkům během šetření už letos zaměstnanci úřadů práce v celé republice ušetřili státu 37 496 268 korun, z toho nejvíce, téměř 18 milionů, na mimořádné okamžité pomoci. Mezi dávky v hmotné nouzi přitom patří příspěvek na živobytí, doplatek na bydlení a právě mimořádná okamžitá pomoc.

Lidé podvádí dál i s neschopenkami. Letos od ledna do září zkontrolovali pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) v republice téměř 118 500 lidí na tzv. neschopence. Téměř 2 600 z nich nedodržovalo režim léčby.

Ve Středočeském kraji podváděla z více než 12 tisíc lidí zkontrolovaných za tři letošní čtvrtletí 2 procenta. To je zhruba stejně jako loni. Podle počtu provedených kontrol se středočeští úředníci sice řadí k nejaktivnějším v republice, patří jim třetí příčka, ale s 212 "nachytanými" se střední Čechy pohybují v průměru. Nejvíce postihů, 391, udělily OSSZ v Plzeňském kraji, za ním je kraj Moravskoslezský (259). Nejméně "hříšníků" je v Jihočeském kraji (54) a na Vysočině (87).

"Zaměstnavatel může zkontrolovat svého pracovníka během prvních 14 dnů pracovní neschopnosti. O provedení kontroly může také požádat Okresní správu sociálního zabezpečení. Její pracovníci mají možnost zkontrolovat nemocného kdykoliv během doby na tzv. neschopence, a to i opakovaně. Existujeli podezření, může být kontrola provedena i například v pozdních hodinách," upozornila mluvčí České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) Jana Buraňová. Za první tři dny pracovní neschopnosti nenáleží nemocnému výplata. Od 4. do 14. dne vyplácí náhradu mzdy zaměstnavatel, poté ji platí ČSSZ.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.11.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:07.