Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Mikrojesle vzniknou také v Neratovicích (Mělnický deník)

Jedinou dětskou skupinou, jejíž provoz z převážné části hradí zřizovatel, nikoli rodiče, jsou Jeslata při mělnické mateřské škole Pod Vrchem. Ředitelka školky Jana Plechatá připomněla, že dětská skupina vznikla právě z jeslí asi před rokem a půl. "Ke změně jsme přistoupili z důvodu změny zákona. Dříve jesle patřily pod správu zdravotnictví, to je však ze své legislativy vymezilo. Pokud budou nyní vznikat mikrojesle, musí být vytvořena i nová legislativa," je přesvědčená.

Podle ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové jsou mikrojesle praktickým nástrojem pro obce, v nichž není dostatek míst v mateřských školách. "Obce jsou buď samy zřizovateli mikrojeslí, nebo jsou partnery projektu. O počtu míst pro děti tak přímo rozhodují," vysvětluje. "Mikrojesle nahrazují dnes už téměř neexistující jesle. Z obrovského zájmu je zřejmé, že tato služba zde velmi chybí," dodává.

Náklady na vybudování a provoz mikrojeslí jsou nižší než v případě zřízení běžné mateřské školy. V mikrojeslích poskytuje jedna pečující osoba kvalifikovanou péči dětem od šesti měsíců do čtyř let věku, v kolektivu navíc jsou nejvýše čtyři děti. Díky tomu je zajištěn individuální přístup ke každému dítěti.

Mikrojesle jsou nastaveny tak, aby byly finančně dostupné a v provozu pět dní v týdnu minimálně osm hodin denně.

Zdroj: Mělnický deník

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 23.11.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:08.