Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Podpora při dlouhodobé nemoci nejspíš vzroste. Vláda projedná dvě varianty (aktualne.cz)

Odbory prosazují, aby lidé dostávali 78 procent vyměřovacího základu už od 31. dne nemoci. "Současný stav není únosný. Dlouhodobě nemocní nejenže musí řešit své vážné zdravotní potíže, ale také jim reálně hrozí, že upadnou do chudoby," říká šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula s tím, že peníze v rozpočtu na to podle něj vláda najde.

Druhý návrh ministerstva práce, který podporuje Svaz průmyslu a dopravy, počítá s proplácením 66 procent základu od 31. dne a 72 procent od 61. dne. "Je to pro rozpočet přijatelnější varianta," řekl po jednání viceprezident svazu Jan Rafaj.

"S těmito dvěma návrhy ve středu seznámím koaliční partnery," dodal po jednání premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že do sněmovny chce poslat jednotnou předlohu, která bude mít koaliční podporu. Změnu chce přidat k novele o zdravotním pojištění, která už je ve sněmovně.

Dosud nemocní dostávají od 4. do 14. dne náhradu mzdy za pracovní dny. Od patnáctého dne nemoci pak stát hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu.

Naopak zatím beze změny zatím nejspíš zůstane třídenní limit, ve kterém nemocní nedostávají od státu ani zaměstnavatele nic. Zrušit takzvanou karenční lhůtu chce ČSSD delší dobu: "Narážíme ale na odpor koaličních partnerů," vysvětlil premiér s tím, že dohodu se teď snaží vyjednat ministryně práce Michaela Marksová.

Podle stávající úpravy dostane dnes člověk s průměrným platem 27 tisíc korun na nemocenské zhruba 485 korun denně. U první zvažované varianty by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně. Ministerská varianta zvýšení nemocenské by rozpočet vyšla na 2,3 miliardy. Kolik by stála případná odborářská verze, zatím není jisté: "To necháváme na ministerstvu práce, aby si to spočítalo," řekla Aktuálně.cz mluvčí ČMKOS Jana Kašparová.

Aktualne.cz, 21. 11. 2016

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 22.11.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:18.