Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Listopad:

Zisky Albertu rostou, zaměstnanci musí mít vyšší platy, žádá Marksová (idnes.cz)

V otevřeném dopise, který ve středu poskytlo médiím tiskové oddělení ministerstva, se Marksová zmiňuje o tom, že průměrný plat provozních zaměstnanců obchodů Albert byl asi 12 500 korun. Při požadavku na předvánoční odměnu byla zaměstnancům nabídnuta poukázka ve výši 300 korun.

To kritizovaly i odbory, které požadovaly od příštího roku nárůst platů v ochodech Albert o sedm procent. Na čtvrtečním setkání s novináři to řekla předsedkyně z Odborového svazu pracovníků obchodu Renáta Burianová. Vánoční prémie by měla podle Burianové být alespoň 1000 korun.

Marksová kritizovala, že běžní zaměstnanci dostávají jen zcela minimální nebo symbolický podíl na ziscích firem, které po skončení ekonomické krize rostou. Uvědomuje si, že nemůže přímo ovlivňovat výši mezd v konkrétních firmách.

"Osobně se však domnívám, že pokud chceme žít v prosperující a solidární společnosti, musíme se na budování takového prostředí podílet a spolupracovat na něm všichni - stát, zaměstnavatelé i zaměstnanci. Dobře pracující zaměstnanec, který si váží své práce, ve které zůstává po delší dobu, je ten, jehož práce je náležitě oceněna. Z toho má pak prospěch nejen zaměstnavatel, ale i celá společnost," napsala.

Očekává, že firmy budou vytvářet důstojné pracovní a platové prostředí pro české zaměstnance. "Dovoluji si tedy touto formou apelovat na Vaši společnost, aby v zájmu sociálního smíru navrhla důstojnější formy odměňování svých zaměstnanců, předvánoční odměny v podobě poukázky v hodnotě 300 Kč nepovažuji za seriózní návrh," dodala.

Ahold minulý týden tvrzení odborářů odmítl. Podle ředitele lidských zdrojů Ctirada Nedbálka řetězec letos navyšoval výdělky už třikrát. Podle společnosti průměrná mzda včetně variabilní složky činí 15,5 tisíce korun, tedy o tři tisíce více, než uvádějí odbory.

Ministryně poslala dopis Aholdu ve stejný den, kdy se premiér Bohuslav Sobotka v dopise spolustraníkům zmínil o změnách ve vládě. O Marksové se hovoří jako o kandidátce na odchod z kabinetu

Zdroj: idnes.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 11.11.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 19.10. 2018 000 08:25.