Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Noví kontroloři za dva roky zachránili 138 miliónů (Právo)

Za zneužití dávek v hmotné nouzi soudy většinou udělují podmíněné tresty, ale v případě muže, který takto úřad práce obral o 120 tisíc korun, šel soud dál. "Odnětí svobody na 20 měsíců udělil soud v případě klienta, který zatajil pravdivé informace o svém majetku, když žádal ÚP ČR o příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení. Jenomže ve skutečnosti vlastnil nemovitost a hned několik motorových vozidel, jak zjistili kontroloři," uvedla pro Právo jeden z příkladů vykutálených klientů mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

Za falešné ústřižky o platbě nájmu dostala jiná klientka podmínku na pět měsíců a peníze musela vrátit. "Klientka opakovaně předkládala kontaktnímu pracovišti ÚP ČR falešné ústřižky složenek o platbě nájmu, aby mohla pobírat doplatek na bydlení. Pronajímateli ale nájemné neplatila a dávky použila pro svou potřebu. Tímto jednáním se dopustila podvodu a od soudu odešla s podmíněným trestem odnětí svobody v délce trvání pět měsíců. Zároveň musela úřadu uhradit vzniklou škodu ve výši 34 680 korun," popsala příběh další lapené podvodnice mluvčí.

Nejkurióznějším případem poslední doby, který kontroloři odhalili, byl muž, který si za dávky pořídil bazén. "Klient na dávkách hmotné nouze – pobíral příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení – vykázal velký nedoplatek za vodné a stočné. Když došlo k provedení sociálního šetření, zjistilo se, že si pořídil venkovní bazén," svěřila redakci Beránková. Jen letos za devět měsíců ušetřil Úřad práce ČR po zásahu kontrolorů téměř 37,5 miliónu korun. Při více než 126 tisících kontrolách odhalili jak úředníci, tak kontroloři v terénu 1871 zneužití dávek a zamítli 886 žádostí o ně.

"Podstatou a cílem šetření je získání informací o životní a sociální situaci žadatele. Naši lidé mohou už více než dva roky ověřit, jestli se konkrétní žadatel nebo příjemce skutečně nachází v podmínkách, které ho opravňují k nároku na dávku, její výši a výplatu, včetně trvání výplaty. V opačném případě Úřad práce ČR dávku odejme či sníží," vysvětluje generální ředitelka ÚP ČR Kateřina Sadílková s tím, že šetření probíhá v přirozeném prostředí žadatele. Mít své lidi v terénu však má podle ní přínos i pro samotné klienty úřadu. "Zároveň se nyní ještě více zaměřujeme na individuální práci s takovým klientem, který má skutečný zájem na uplatnění se na trhu práce," doplnila Sadílková.

Zdroj: Právo

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 9.11.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 00:06.