Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Tiskové zprávy MPSV » Rok 2016:

Tiskové zprávy (Listopad)

Obsah položky Tiskové zprávy (Listopad):

 • (Soubor typu .pdf)Zvažujete odchod do starobního důchodu? Zjistěte, máte-li na něj v roce 2017 nárok
  ilustrační fotoOdejít do starobního důchodu je právo, nikoliv povinnost. V roce 2017 na něj vznikne nárok lidem, kteří v příštím roce dosáhnou důchodového věku a získají potřebnou dobu pojištění alespoň 33 let. Žádost o důchod je možné podat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným dnem přiznání důchodu. S žadatelem o důchod ji sepíší odborníci na okresní (v Praze Pražské, v Brně Městské) správě sociálního zabezpečení (OSSZ) podle místa trvalého bydliště.

  Praha 1. 12. 2016
 • (Soubor typu .pdf)Ministryně Marksová: Model podnikání se zaměstnaneckou spoluúčastí je třeba podporovat
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se zúčastnila semináře, který byl zaměřen na podporu participativního podnikání v České republice.
 • Michaela Marksová přijala generálního ředitele MOP Guy Rydera
  ilustrační fotoMinistryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová podepsala s generálním ředitelem Mezinárodní organizace práce Guy Ryderem dohodu o partnerství v oblasti rozvojové spolupráce a jednala s ním i o dalším rozvoji vzájemných vztahů včetně možnosti spolupráce na různých projektech.
 • Rada vlády jednala o zákonech, které ovlivní životy seniorů
  ilustrační fotoMinistryně Michaela Marksová předsedala v pořadí již 29. jednání Rady vlády pro seniory a stárnutí populace, které se konalo 24. listopadu. Tématem byly dopady, které budou mít připravované změny zákonů na seniorskou populaci.
 • (Soubor typu .pdf)MPSV je připraveno pomoci zaměstnancům OKD
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí je připraveno v návaznosti na rozhodnutí představenstva společnosti OKD, a.s. a věřitelského výboru o trvalém uzavření Důlního závodu 3 (Paskov) ke dni 31. března 2017 a zrušení sociálního programu Závodu důl Paskov pomoci řešit těžkou životní situaci zaměstnanců společnosti OKD.
 • (Soubor typu .pdf)Zaměstnanci nedostávali výplaty. Bývalému provozovateli hotelu hrozí pokuta až dva miliony korun
  ilustrační fotoZaměstnanci hotelu Žákova hora v Herálci dva měsíce nedostali za svou práci zaplaceno. Na základě jejich oznámení v hotelu provedli kontrolu pracovníci Státního úřadu inspekce práce (SÚIP). Za nevyplacení mzdy nebo její části hrozí zaměstnavateli pokuta až dva miliony korun.
 • (Soubor typu .pdf)27 let od podpisu Úmluvy o právech dítěte vláda projedná návrh na sjednocení systému péče o ohrožené děti
  ilustrační fotoVčera uplynulo přesně dvacet sedm let od přijetí Úmluvy o právech dětí, kterou přijalo Valné shromáždění OSN v roce 1989. Podpora ohrožených dětí a rodinné péče je jednou z hlavních oblastí, ve které se Ministerstvo práce a sociálních věcí angažuje.
 • (Soubor typu .pdf)V ČR vznikne 57 nových mikrojeslí
  ilustrační fotoDíky podpoře MPSV a penězům z evropských fondů vzniknou nové mikrojesle. Ze 123 podaných žádostí bylo vybráno 57 nejlepších projektů, z toho sedm v Praze a padesát v regionech, nejvíce v Jihomoravském a Zlínském kraji. První mikrojesle by se měly otevřít na konci jara 2017.
 • Česko-slovenským důchodům se bude věnovat poradenský den. Odborníci poradí lidem s pracovní historií z dob federace
  ilustrační fotoJiž pošesté připravila Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ve spolupráci se slovenskou Sociální pojišťovnou jedinečný poradenský den pro zájemce o osobní konzultaci k problematice česko-slovenských důchodů. Ten se bude konat ve středu 23. 11. v klientském centru při ústředí ČSSZ v Praze.

  Praha 10. 11. 2016
 • (Soubor typu .pdf)ČSSZ: Zkontrolován každý desátý v pracovní neschopnosti, uděleno přes 2 500 postihů
  ilustrační fotoLetos od ledna do září zkontrolovali pověření pracovníci okresních správ sociálního zabezpečení (OSSZ) 118 419 lidí na tzv. neschopence. Ve 2 594 případech bylo přistoupeno k udělení postihu za nedodržování lékařem stanoveného „režimu léčby“. Nejvíce postihů bylo uděleno v Plzeňském kraji (391), naopak nejméně v Jihočeském kraji (54). Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vydalo Statistickou ročenku z oblasti práce a sociálních věcí 2015
  ilustrační fotoStatistická ročenka, kterou vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí, popisuje sociální situaci a stav na trhu práce v roce 2015. Publikace zahrnuje základní demografické ukazatele a statistické informace, které se vztahují k hlavním dávkovým systémům resortu (důchodové a nemocenské pojištění, státní sociální podpora, pomoc v hmotné nouzi, podporu v nezaměstnanosti, dávky pro osoby se zdravotním postižením a příspěvek na péči), k sociálně právní ochraně dětí, lékařské posudkové službě či k vývoji příjmů a výdajů rozpočtu kapitoly MPSV.
 • Sedm obcí a měst získalo titul Obec přátelská rodině
  ilustrační fotoJiž osmým rokem soutěžily obce, města i městské části z celé České republiky o titul Obec přátelská rodině a finanční dotaci na aktivity, které podpoří rodiny. Ocenění a šeky s peněžní dotací předala vítězům ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová.
 • (Soubor typu .pdf)V nemocnosti opět „vedou“ onemocnění dýchacích cest a pohybové soustavy
  ilustrační fotoNemoci dýchací soustavy jsou na špici žebříčku nejčastějších příčin stonání lidí na tzv. neschopence tradičně již několik let. Ani období od ledna do září letošního roku nebylo výjimkou, opět byly nejčastějším důvodem dočasné pracovní neschopnosti pojištěnců, a to ve 369 564 případech. Za stejné období Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) evidovala celkem 234 060 případů onemocnění pohybové soustavy.
 • (Soubor typu .pdf)Nejvíce neschopenek ukončili lékaři ve Středočeském kraji, nejdéle se stonalo v kraji Zlínském
  ilustrační fotoZ celkového počtu 1 157 906 ukončených případů dočasné pracovní neschopnosti, tzv. neschopenek vypsaných za první tři čtvrtletí roku 2016 nejvíce připadlo na Středočeský kraj. Bylo jich 133 088. Vyplývá to z údajů České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ).
 • (Soubor typu .pdf)MPSV vyhlašuje veřejnou soutěž na nové logo a grafický manuál
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí vyhlašuje dvoukolovou veřejnou soutěž na nové logo a grafický manuál. Účastnit se jí mohou fyzické i právnické osoby, tedy například i školy zaměřené na grafiku a design. Každý může zaslat nejvýš tři návrhy. Uzávěrka soutěže je 30. listopadu ve 14 h.
 • Práce na IT systémech resortu MPSV pokračují podle plánu
  ilustrační fotoMinisterstvo práce a sociálních věcí úspěšně uplatňuje nové principy při zadávacích řízeních na ICT služby, tak aby byly transparentní, efektivní a provozně jednodušší. Zároveň se daří naplňovat základní strategický cíl IT projektů, tj. sledovat moderní trendy a více se přiblížit potřebám občanů.
 • (Soubor typu .pdf)Evropské ženy pracují od zítřka „zdarma“
  ilustrační fotoEvropský den rovného odměňování žen a mužů letos připadá na 3. listopadu. Znamená to, že od tohoto dne až do konce roku pracují ženy v průměru Evropské unie bez odměny za práci. Průměrný rozdíl v odměňování žen a mužů činí totiž v rámci Unie 16,1 procenta. V ČR je rozdíl třetí nejvyšší z celé EU, konkrétně 22,1 procenta. Den rovného odměňování u nás tak letos připadl dokonce už na 11. října.
 • Jak bydlí čeští senioři? V Senátu se hovořilo o problémech i budoucnosti seniorského bydlení
  ilustrační fotoDostupné bydlení pro české seniory bylo tématem mezinárodní konference, kterou pořádal Senát PČR a Rada seniorů České republiky. V úvodu akce vystoupila ministryně Michaela Marksová a představila hlavní důvody, které vedly ke vzniku zákona o sociálním bydlení. Ten by měl být zásadním opatřením, které pomůže nejen seniorům najít finančně dostupné nájemní bydlení.
 • (Soubor typu .pdf)O příspěvek na dojíždění za prací mohou žádat lidé z celé republiky
  ilustrační fotoOd listopadu 2016 začne Úřad práce ČR poskytovat příspěvek na dojíždění za prací v rámci celé České republiky. Dosud měli uchazeči a zájemci o zaměstnání tuto možnost pouze v rámci pilotního provozu v šesti krajích ČR. Nově mohou lidé žádat také o příspěvek na přestěhování.

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.6. 2019 000 15:12.