Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Ošetřovné pro pečující o příbuzné (ČT 1)

Josef JELÍNEK, :

Sedni si tam, dej si tam pravou nohu.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:

Pravidelně spolu manželé Jelínkovi cvičí už několik let. V roce 2009 žena prodělala mrtvici a ochrnula na levou polovinu těla. Rok se pohybovala jen na vozíku, teď už díky rehabilitaci zvládá sama chodit.

Hana JELÍNKOVÁ, :

Do dneška se potýkám ještě s následky mrtvice. Mám ochrnutou ruku, špatně chodim.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:

Tehdy se páru ze dne na den změnil život. Po měsících v nemocnicích lékaři doporučovali ženu umístit do léčebny. To ale pan Jelínek odmítl.

Josef JELÍNEK, :

Já jsem jí chtěl vrátit jakoby do normálního života nějakým způsobem. A dělali jsme úplně všechno proto, aby se to podařilo.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:

Kvůli péči o ženu skončil v práci a odešel do předčasného důchodu. Rázem se tak rodině snížili příjmy. Podobně se ročně rozhoduje kolem 30 tisíc lidí. Pomoct jim chce ministerstvo práce a sociálních věcí zavedením nové dávky. Takzvaného dlouhodobého ošetřovného. To by blízcí nemocných mohli dostávat až 90 dnů. Během kterých by jim zaměstnavatel nemohl dát výpověď. Nárok by měli na 60% denního vyměřovacího základu.

Michaela MARKSOVÁ, ministryně práce a sociálních věcí /ČSSD/:

To ošetřovné čerpá ten, kdo ošetřuje ze svého nemocenského pojištění. To znamená člověk třeba, který nepracuje a není, nemá nemocenské pojištění, tak ten tuto dávku čerpat nemůže.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:

Teď je novela v připomínkovém řízení. Vláda by jí měla projednat do konce roku. Koaliční lidovci návrh ministerstva práce podporují. Naopak hnutí ANO se příliš nezamlouvá.

Vít KAŇKOVSKÝ, místopředseda sněmovního sociálního výboru /KDU-ČSL/:

Považujeme za velmi důležitý nástroj pro rodiny, které se chtějí starat a potřebují starat o svého blízkého.

Radka MAXOVÁ, místopředsedkyně sněmovního sociálního výboru /ANO/: Si myslím, že je poměrně velký problém svěřit nemocného člověka vlastně nekvalifikovanému člověku, aby se o něj staral.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka: Systémovější by podle poslankyně bylo zrychlit proces přiznávání příspěvků na péči. Podporu by ale návrh mohl získat u opozice.

Markéta ADAMOVÁ, členka sněmovního sociálního výboru/TOP 09/: Zrovna péče o dlouhodobě nemocné, o seniory by měla být jak vždycky v rukou rodiny. Pokud je to jenom trochu možné a proto bych tady tuto věc brala jako jednu z těch priorit.

Hana AULICKÁ-JÍROVCOVÁ, členka sněmovního sociálního výboru /KSČM/: Musí být opravdu velká diskuze s těmi zaměstnavateli, právě proto, aby oni neměli pocit, že se jedná o níich bez nich.

Kateřina JIROVSKÁ, redaktorka:

Firmy ale záměru příliš nakloněné nejsou. Státní rozpočet by zavedení nové dávky stálo podle odhadu ministerstva práce zhruba 2 miliardy korun. Redakce a Kateřina Jírovská, Česká televize.

Zdroj: ČT 1

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 24.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:48.