Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Na dřívější důchod přispějí firmy (Hospodářské noviny)

Podle odhadu ministryně práce a sociálních věcí Michaely Marksové (ČSSD), která návrh připravila, nyní v Česku pracuje v rizikových profesích zhruba 650 tisíc lidí. "Jsou to třeba svářeči, lidé pracující v hutích, těžkém průmyslu, hasiči. Ale třeba také zdravotní sestry, protože se posuzuje i neuropsychická zátěž," prohlásila Marksová. Těmto lidem mají podle jejího plánu na předčasnou penzi povinně přispívat firmy, pro něž pracují. Peníze by podniky posílaly do doplňkového penzijního spoření, takzvaného třetího pilíře.

Ministryně Marksová si představuje, že firmy by lidem na jejich důchodové konto posílaly částku odpovídající třem až čtyřem procentům z jejich hrubé mzdy. Dnes už některé společnosti svým zaměstnancům na důchod přispívají dobrovolně a tento zaměstnanecký benefit si odečítají z daní. Odkdy by novinka měla začít fungovat a jak dlouho budou firmy muset povinně přispívat, však zatím v návrhu není. "Další postup bude záležet na vývoji diskuse v rámci koaliční rady," řekla ministryně práce, která svůj plán představí koaličním partnerům příští pondělí.

Hlavním oponentem Marksové bude zřejmě ministr financí Andrej Babiš (ANO), který měl se sociálnědemokratickou ministryní v minulých měsících řadu sporů ohledně jiných jejích návrhů. Šlo například o státem placenou otcovskou dovolenou nebo příspěvek na péči o dlouhodobě nemocné. Nyní si Babiš nechává připravit vlastní seznam profesí, kterých by se dřívější důchod měl týkat. Připravuje ho poslankyně jeho hnutí Radka Maxová, která se sociálními tématy zabývá. Dá se očekávat, že oba návrhy se budou z velké části překrývat. "Můžeme se bavit o sociálních pracovnicích, zdravotních sestrách, dělnících v chemickém průmyslu a dalších," nastínila Maxová.

Proti nápadu umožnit některým lidem jít do penze dřív se ale už nyní staví Hospodářská komora, která sdružuje téměř 15 tisíc firem. Jde podle ní o diskriminaci. "Chápeme, že v některých profesích může být zaměstnanec v určitém věku již neschopen dál svou práci řádně vykonávat. Ale místo dřívějšího odchodu do důchodu, a tudíž zatěžování veřejných rozpočtů navrhujeme zamyslet se nad vytvořením koncepce rekvalifikací," prohlásila právní expertka komory Markéta Schormová. Člověk, který podle ní už na některou z prací nestačí, může začít dělat jinou.

Marksová ale návrh brání. Zdůraznila, že za socialistického Československa se věk odchodu do důchodu lišil právě podle toho, jakou práci člověk dělal. "Ráda bych podotkla, že tu takové kategorie byly za komunismu a zrušily se v devadesátých letech," řekla ministryně.

Rozčlenění profesí podle věku odchodu do penze zcela skončilo v roce 1993 po vzniku samostatného Česka. "Tehdy vznikla myšlenka, že není etické prodávat jakési budoucí důchodové výhody za poškození zdraví," prohlásil Vladimír Voříšek, který se na ministerstvu práce věnuje důchodovému pojištění.

Částečné zvýhodnění určité profese se vrátilo až bezmála o dvě desítky let později. Vláda Petra Nečase prosadila dřívější odchod do důchodu pro horníky, kteří pracují v hlubinných dolech. Nyní mohou odcházet do penze o sedm let dříve než všichni ostatní.

Zdroj: Hospodářské noviny

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 19.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 24.8. 2019 000 19:43.