Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ministryně v médiích » Rok 2016 » Říjen:

Sick days spustí propouštění, varuje opozice. Marksová: Je to kompromis (blesk.cz)

"Tato vláda přidala zátěže velké množství, a pokud zátěž přesáhne nějakou únosnou mez, tak se dočkáme jen toho, že tím budeme snižovat konkurenceschopnost firem, a ty budou nucené někde šetřit – a šetřit budou i tím, že budou propouštět," řekla Blesk.cz Adamová, která je tvrdě proti zavedení povinných volných dnů v případě nemoci

Na tzv. indispoziční volno by podle návrhu zákona ministryně Marksové měly nárok všechny 4 miliony zaměstnanců. V praxi by to vypadalo tak, že by si zaměstnanec mohl zvolit libovolných 5 dní, které by strávil doma kvůli léčbě. K doktorovi, který by stvrdil jeho nemoc, by ale nemusel. "U indispozičního volna se nic nekontroluje," řekla Blesk.cz samotná ministryně.

Návrh vítají zástupci odborů i Svaz pacientů. "Jak by to pomohlo lidem, pokud by si mohli během roku vzít placené zdravotní volno a nechodit mezi další nemocné do čekáren a ordinací pro omluvenku alespoň 5 dnů v roce. Někteří osvícení zaměstnavatelé, zejména zahraniční společnosti, pochopili tuto výhodu pro své vlastní bezpečí, kdy jejich zaměstnanci se rychleji uzdraví třeba prodlouženým víkendem, místo 7 dnů nemocenské zvláště v pracovním týdnu," vysvětlil prezident Svazu pacientů ČR Luboš Olejár výhody sick days.

"Pokud zákon stanoví pravidla pro rychlejší doléčení zaměstnanců, pak to bude celoplošné, celospolečensky významné nejen pro zejména zaměstnance zahraničních společnosti v České republice. Pak se rázem sníží i statistická nemocnost," dodal.

Proti jsou zejména zaměstnavatelé a také opozice. Nový návrh má být náhradou za neprůchozí návrh zrušení tzv. karenční doby, neboli proplácení prvních třech dnů nemocenské. Zrušení karenční doby prosazovala ministryně v novele zákoníku práce, která ale Sněmovnou neprošla na začátku září. Nedohodli se na ní ani zástupci tripartity.

Šéf odborové centrály Josef Středula ale chce i nadále prosazovat zrušení karenční doby nebo zavedení sick days. Podle zástupců zaměstnavatelů by zrušení karenční doby mohlo vést k růstu dočasné pracovní neschopnosti či zvýšení přesčasů ostatních zaměstnanců kvůli udržení výrobní kapacity. Firmy by pak proplácení prvních třech dnů pracovní neschopnosti mohlo stát až 5 miliard korun.

"Budu k tomu svolávat další jednání se zaměstnavateli i odbory. Pokud zaměstnavatelé nesouhlasí se zrušením karenční doby, považuji uzákonění těchto dnů za rozumný kompromis – dny indispozičního volna mohou překlenout ony první tři neplacené dny," dodala ministryně.

Na služební volno v trvání pěti dnů ze zdravotních důvodu mají už nyní nárok státní zaměstnanci, kteří se řídí služebním zákonem, na základě kolektivní dohody sjednané mezi vládou ČR a odborovými svazy. To se týká celkem 70 tisíc státních úředníků. "Ani v tomto případě tedy nejsou tzv. sick days upraveny zákonem," připomněla Adamová. "Stejně by to mělo zůstat i na úrovni soukromé sféry. Pokud se zaměstnavatel dohodne se zaměstnancem, že má nárok na pět dnů indispozičního volna, je to v pořádku. Zákonem bych to ale nenařizovala," uzavřela místopředsedkyně TOP 09.

Zdroj: blesk.cz

Autor: MPSV
Poslední aktualizace: 17.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 16.10. 2018 000 13:05.