Cesta k dokumentu: Domovská stránka » Ministerstvo práce a sociálních věcí » Média a veřejnost » Napsali o nás » Ostatní články - Archiv:

Nemocní neschopenku zadají přes počítač. MPSV plánuje změny

Znamenalo by to například možnost zadat neschopenku zaměstnavateli a žádost o nemocenské z domu přes tablet či počítač, stejným způsobem zjistit v jaké fázi je žádost o dávku nemocenského pojištění nebo získat ihned přehled doby důchodového pojištění. Zaměstnavatelům by nový systém umožnil rychlý přístup k informacím pro účely výplaty náhrady mzdy. "Umožní to jednoduché vystavení tiskovin, prostřednictvím elektronického portálu, spolu s předvyplněnými údaji z ČSSZ," vysvětluje zpráva MPSV.

První vlaštovkou elektronizace v této oblasti je fungující ePortál ČSSZ, kde najdete elektronické tiskopisy, inventuru pohledávek OSVČ i informativní osobní list důchodového pojištění. Pro přihlášení ale musíte mít zřízenou datovou schránku. Za necelý měsíc také budou moci lidé předdůchodového věku (těm, co plánují odejít do důchodu do pěti let) využít na ePortálu důchodovou kalkulačku, která automaticky načte údaje o dobách pojištění nebo náhradních dobách pojištění, které ČSSZ eviduje, a pak spočítá orientační výši starobního důchodu.

V případě výpočtu důchodu do budoucna (nyní max. do roku 2021), nabídne kalkulačka možnost určení jeho výše pomocí kvalifikovaného odhadu tzv. predikcí. Umožní i vložení neevidované, tedy chybějící, doby pojištění nebo náhradní doby pojištění, které se předkládají až při podání žádosti o důchod.

Zdroj: Mesec.cz

Autor: tiskové oddělení
Poslední aktualizace: 10.10.2016

Nastavení zobrazení:

Tento text byl zobrazen / vytisknut z webu Ministerstva práce a sociálních věcí (http://www.mpsv.cz) dne 22.8. 2019 000 01:14.